| anonim_4396 a întrebat:

Se poate instala instala oricare Windows 7 cu 32, 64, 86 Biti? Sau trebuie sa stiu de care am nevoie? Daca da, cum aflu de care am nevoie?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu există Window$ pe 86 de biți. Nu de alta, dar încă nu face nimeni procesoare cu o astfel de arhitectură.
De instalat, poți instala la fel de bine și versiunea pe 64, cât și cea pe 32 de biți. Pot apărea probleme la cea de 64 la rularea unor aplicații, care habar n-au de acest s.o. Așadar, aș recomanda versiunea de 32; dar alegerea e a ta.

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100421202405AAafTun
cum sa nu existe windows 86 e un fel de 32 biti, 64 e o varainta mai hard mai puternica trebuie procesorul sa fie compatibil cu el

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Mda... aberații: răspunsul corect acolo (ca și aici) era cel ce nu a fost ales drept „best answer":
===
x86 is the technical name for a 32bit operating system. There is no 86 bit.
===
Acronimul „x86" provine din codificarea microprocesoarelor Intel care au stat la baza primelor calculatoare IBM PC: 8086 (cu varianta 8088); 80186; 80286; 80386 și 80486. De aici încolo, Intel și-a botezat integratele Pentium și alte nume de cod. Procesoarele 80586 (ba chiar și 80686) au fost fabricate de o companie concurentă - Cyrix - dar erau tot din clasa 486. Toate aceste procesoare erau construite pe arhitectură de 32 de biți, de unde confuzia între numele „seriei" de procesoare pe 32 biți și numărul 86.

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Ma omule tu ai spus ca nu exista /Nu există Window$ pe 86 de biți/ nu minti aiureli exista nu ma intereseaza de unde vine faza e ca exista nu o da in vrajeli

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

NU EXISTĂ! Scrie-le și ălora de la Micro$oft dacă vrei!
https://en.wikipedia.org/wiki/X86
https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Microsoft_Windows
windows.microsoft.com/en-US/windows/history#T1=era0
Ai găsit cumva pe site-urile astea (serioase) vreo referință la 86 de biți?!?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In principiu se poate. Atentie! Trebuie sa ai procesor care sa suporte 64 bit. Se scrie bit si nu biti. Sunt numai 32 si 64 bit. Uite si aici: http://windows.microsoft.com/......it-windows
Apesi pe scrisul albastru si afli mai multe.
X86 este acelasi lucru cu 32 bit.

| ksuper31 a răspuns:

Se poate instalata oricare Windows 7.X86 este egal cu 32 de biti.Nu trebuie sa stii nimic, o sa iti mearga!
Succes!

| RAY a răspuns:

Da se poate instala daca ai un pc bun ori risti sasi faci pc sa mearga in reluare, minim 1gb de rami

| TheSoldier a răspuns:

Poti instala orice, nu prea conteaza, insa recomandat este 64bits

| blitzenn21 a răspuns:

Depinde de configuratia comp-ului. daca ai mai mult de 2 GB RAM, instaleaza versiunea de 64 biti

| Norocica2014 a răspuns:

Se poate