| Anadrada a întrebat:

Se poate uita la televizor fără cablu. Ma refer sa îl bagi în priza și cu un fel de aparat sa poți vedea canale de televiziune. O prietena îmi spune ca merge și dacă da cum se numește

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Se numeste televiziune prin satelit (digitala). Exista un pachet format din antena si receiver, pe care il primesti de la operatorii de televiziune care retransmit analog si digital posturile tv din Romania (Rcs-Rds, Telekom, FocuSat, Orange - sunt doar cativa dintre ei). Platesti un abonament lunar (la fel ca televiziunea prin cablu), dar posturile tv se pot urmari la o calitate superioara.
Poti lua echipamentul in custodie (imprumut), pe care il returnezi la incheierea perioadei contractuale.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Antena de satelit

| sierra1 a răspuns:

Antenă de cameră, antenă de satelit

| Peridava a răspuns:

Antena (pe casa, pe bloc sau de camera). Dar in ultima vreme tot mai multe canale sunt codate. In acest caz, ai nevoie de o antena (alt fel) si un abonament de decodare. Sunt firme care dau asta. Nu stiu cu cat este mai avantajos decat cu cablu.

| RRoberto2018 a răspuns:

Da, exista o modalitate de a vedea canale tv si fara cablu. Se numeste antena tv, sunt foarte multe modele, de la cele mai simple, pana la unele mai sofisticate. Poti sa prinzi multe posturi cu o antena de genul acesta, doar ca depinde si de zona in care locuiesti. Numai bine!