| Alien a întrebat:

Se poate virusa si Linux daca folosesc emulatoare pentru programe si jocuri de windows!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu se poate virusa.
Emulatoarele de Linux (cu "Wine" în frunte - cel mai popular şi eficient) nu fac decât să lanseze o aplicaţie şi să o mounteze în kernelul (nucleul) Linuxului şi atât.
Dacă aplicaţia este virusată, emulatorul nu mai poate lansa aplicaţia pentru că este modificată şi are procese în plus (adică partea virusată) pe care kernelul de Linux nu le poate interpreta (pentru că instrucţiunile de tip virus sunt dedicate windows).
Sănătate.

2 răspunsuri:
| karellen a răspuns:

Nu

| Ralucutsa a răspuns:

Nu cred.
Oricum jocuri pentru Linux nu am mai auzit...Doar pentru Windows si Mac...Nu se viruseaza
Byez