| prostulprostilor2022 a întrebat:

Seara buna, ma lamureste si pe mine cineva care e treaba cu linuxul ca cineva (nu pot sa zic cine) mi-a spus ca e un program "free" si poate fi instalat pe orice device de la PC, la SMARTphone, tableta etc ei de win stiam ca exista(ca am si eu) dar linux cum il pot instala? Adica imi trebuie un oarecare site de unde il pot descarca? Si cum e si in romana sau doar in eng sincer as prefera mai bine un linux ca am auzit ca s-ar "misca" mai bine de 2X cicà asta e cam tot, seara frumosa tuturor.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cea mai buna varianta (pana inveti) este (dupa parerea mea) Linux Mint Mate. Il iei de aici: https://www.linuxmint.com/edition.php?id=282
Il iei de pe o oglinda (Mirror). Eu il iau din SUA. Poti sa-l iei si din Romania. Sunt si 3 romanesti: Hostico, M247 si Orange Romania.
Nu conteaza de unde il iei. E la fel. Ideea este ca la instalare te intreaba de unde esti si daca spui Romania va apare in romana. Mai trebuie, apoi, sa instalezi si tastatura in limba romana. Iti recomand, initial, sa o lasi in limba engleza. Este mai complicat sa cauti literele romanesti. Poti s-o instalezi ulterior si sa vezi cum sunt puse diacriticele si alte semne. El iti va instala un minim de programe. Daca vrei si altele (vei invata in timp ce-ti trebuie) ai adminstrator software (in stanga, la meniu) si poti sa-ti iei si alte programe de acolo. Poti sa vezi si niste video-uri aici: https://bit.ly/3yIaIDh
Eu, om batran, l-am invatat in cateva luni la nivelul minimum-minimorum. Acum lucrez pe el de peste 3 ani si ma bucur ca am trecut la Linux. Asta seara cam atat. Daca mai vrei sa afli ceva raspunde-mi aici, maine.

| doctorandus a răspuns:

Mda. Android este Linux, ar trebui sa se numeasca mai clar Android Linux, la fel cum exista Ubuntu Linux si arch Linux.

| doctorandus a răspuns:

Tot ce are nucleu de Linux se numeste Linux. Cam toate routerele pentru consumatori se bazeaza pe Linux.

Răspuns utilizator avertizat
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Linuxul este un sistem de operare,, open source" pentru orice utilizator. Acesta este gratuit pentru toată lumea și se utilizează în principiu prin comenzi precum " cd ", "ls", ș.a.m.d.
Diferența dintre Linux și Windows o consta în primul fapt Nucleul... cei de la Windows impun limite prin faptul ca nu îl poți edita cum vrei tu, îți trebuie licenta pentru folosire, etc.
Nucleul de la Linux este open source, și deschis pentru toată lumea. Adică? Îți poți face și tu acasă propriul tău Linux și trebuie sa plătești pentru el.

Când vine vorba de Linux sunt mai multe sisteme de operare, pentru uz personal îți recomand,, Ubuntu ". Are interfață grafica și aplicații predefinite.

Iti recomand să îl testezi înainte într o mașină virtuala precum,, Virtualbox sau VMWARE ".
Uite aici un tutorial în romana:
https://youtu.be/sK0aaWH7Khk

La început pare greu dar după ceva timp înțelegi cum merg lucrurile și te desprinzilaughing. Îți recomand să te uiti la tutorialele făcute de,, Ramon Năstase" pe YouTube.

| AlaSwek a răspuns (pentru AlaSwek):

Și nu trebuie sa plătești pentru el**

| Bula a răspuns (pentru AlaSwek):

"Îți poți face și tu acasă propriul tău Linux și trebuie sa plătești pentru el."
ERONAT!
Corect este:
"Îți poți face și tu acasă propriul tău Linux și NU trebuie sa plătești pentru el".

| AlaSwek a răspuns (pentru Bula):

Am vrut sa spun,, nu trebuie sa plătești", am omis cuvântul nu.