| Damoc_Andrei_2001 a întrebat:

Servus! Cum pot sa aflu ce placa de baza am in PC si unde pot sa vad ce sloturi are ex (pci express 3.0) pentru ca am nev. de o placa video dedicata si nu stiu unde e scris pci-ul. Si apropo ce trebiue sa mai iei in considerare cand iti cumperi o placa video, cum afli ca e compatibila cu PC-ul tau in afara de pci expresss

Răspuns Câştigător
| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns:

Deci treaba sta in felul urmator, daca ai windows 7 tastezi in bara de start la cautare "dxdiag" si la "System Model:" scrie modelul placii de baza. O placa video trebuie sa aiba cel putin 128 bit si memorie minim 1, 5 gb. De exemplu gasesti doua placi:una are 2gb 128 bit si alta are 985mb si 365bit o sa o alegi pe cea cu 365bit.
In afara de Pci Express ar mai fi carcasa. Te rog frumos fundita! happy