| Cronos126 a întrebat:

Slautare TPU! Un prieten mi-a recomandat windows 10. De atunci tot ma gandesc daca sa il iau sau nu. Am un sistem de un i5 3447 parca, 8 gb ram 1 terra 124 gb ssd si o placa video gt 730. Eu folosesc pc ul pentru gaming, Youtube si browser. Acum am windows 7. O sa ma ajute un update la performanta windows 10 sau nu? Mie personal imi place designul mult.

P.S.: Ma joc Fornite, Cs Go si folosesc obs pentru. filmare.

O sa am mai multe crash uri si errori in aplicatii?

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Windows 10 este recomandat pentru gaming pentru ca suporta directx 12 (windows 7 nu suporta) si are update-uri si logic imbunatatiri de performanta.
La un moment dat tot va fi nevoie sa treci pe windows 10.
Ideea este ca placa ta video nu suporta directx12 dar oricum mai bine treci la windows 10 sa te obinsuiesti cu el pentru ca este viitorul.
Eu incepand cu windows xp am avut fiecare windows de la Microsoft de cand a aparut. Iti pot spune ca windows 10 este singurul windows in care update-urile sunt bine venite, adica chiar isi face treaba si imbunatateste stabilitatea sistemului. Windows 8 si 8.1 a fost un esec din acest punct de vedere. Windows vista a fost trecerea la un design superior fata de windows xp si windows 7 a fost un "update" dintre windows xp si windows vista.
Concluzie: merita

6 răspunsuri:
| Yoloasdf a răspuns:

Cum adica "sa il iau"? Vrei sa cumperi Windows 10, sa nu faci greseala asta.
In schimb daca vrei sa iti piratezi win 10 neaparat va trebui sa te astepti la multe updateuri care sa strice performanta in sine a calculatorului.

| siriusblack98 a răspuns:

Nici nu vei avea parte de crush-uri sau erori dar nici nu te va ajuta.Toata bucuria sta in design si in faptul ca e ceva diferit.Pentru doua jocuri si niste Youtube eu personal nu mi-as mai instala alt sistem de operare.Dar ramane la liber arbitru pentru fiecare.

| PringAloe a răspuns:

Eu am windows 10 pro, si imi merge fortnite fara probleme,

| TrustMeIKnow a răspuns:

Nu conteaza daca este piratat sau nu, nu inteleg treaba cu licenta pentru windows 10, cu KMS(aveti grija ce instalati ca foarte multe sunt activatoare, dar iti mai instaleaza si ceva nedorit pe langa), tot primesti update-uri si ai aceleasi facilitati ca unul 'licentiat'. Nu am avut niciodata probleme. Oricum windows 10 este mult mai bun pentru gaming fata de windows 7. Utilizez windows 10 din primele zile de cand a aparut (trebuie sa spun ca nu am mai folosit windows 7 din momentul in care a aparut windows 8 si apoi la 8.1...care au fost de kk), am trecut prin tot ce se putea(update-uri care iti blocau PC-ul si trebuia sa stergi update-ul din safe mode). Daca iti este frica de windows 10 din motive de privacy atunci sunt programe care dezactiveaza tot ce urmareste Microsoft. Il recomand cu caldura.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Evolution):

Windows vista, a fost un esec total. Un fel de windows 8 din 2006. Eu l-am avut, si in masina virtuala, si pe un calculator fizic, adevarat, pe care avea un sticker pe care scria "Certified for Windows Vista". Aveam BSOD-uri aproape in fiecare zi, se incalzea enorm, imi dezinstala drivere singur, imi deconecta mouse-ul si tastaura, imi folosea procesorul excesiv fara sa fac absolut nimic etc. Cu restul ce ai scris sunt total de acord.

| Evolution a răspuns (pentru DoctorWh0):

Eu am avut windows vista cam 2 ani (pana cand a aparut windows 7 SP2 parca) si am fost multumit de el. Stiu ca are recenzii negative si chestii de genul, dar chiar la mine si-a facut treaba... nu stiu, probabil am nimerit eu o versiune mai buna. Era una piratata cyber edition v2 parca sau ceva de genul, era fenomenal la design (fata de windows xp realizezi si tu diferenta...) si asta m-a atras cel mai mult. Driverele, jocurile, programele mergeau perfect. Nu stiu, depinde de fiecare. Unii in ziua de azi mai inca cred ca windows 8.1 e cel mai bun laughing adica na sunt tot felul de oameni. Ideea este sa mearga si sa iti faci treaba.
Oricum dintre toate windows-urile, niciunul nu este stabil in opinia mea. Fiecare a avut cate un bug mai mult sau mai putin. Sincer doar XP-ul a consumat foarte foarte putine resurse si era stabil, in rest... nu stiu, probabil sunt eu mai critic big grin