| Benyamin173 a întrebat:

Stie cineva cum pot elimina dintr-o fotografie niște lumini de la niște becuri care au creau o linie din aia de lumina? Exista vreo aplicatie ceva sau o pot elimina din lightroom etc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ideal ar fi cu Photoshop, desi si Lightroom are integrat ceva asemanator, dar nu stiu cat de inteligent e algoritmul de reconstructie.
Se poate si cu alte programe (gen Affinity Photo sau GIMP) insa ai nevoie de cunostinte mai vansate si e mai mult de munca pentru a obtine rezultate la fel de bune.

In Photoshop gasesti in tabul Edit - unealta Fill - functia Content aware (sau apesi Shift + F5 pentru a activa direct comanda Fill).

Selectezi ce doresti sa scoti din imagine, (NU trebuie selectie exacta, e chiar recomandat sa selectezi si o fasie din fundalul care imprejmuieste obiectul dorit), apoi accesezi Fill - Content Aware.
Te asiguri ca e bifat Color Adaptation, si apesi OK.

Orice ar fi fost acolo a disparut, si dedesubt backgroundul va fi reconstruit, pe baza fasiei pe care ai selectat-o impreuna cu obiectul.

1 răspuns: