| Daniel26 a întrebat:

Stie cineva daca bateria de laptop poate fi recuperata? exista vreun soft? Am un laptop de 3 ani si de ieri observ ca nu se mai reincarca bateria deloc. Trebuie sa-l tin permanent in priza. Cum l-am scos din priza, se inchide brusc. Merci.winking

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi recuperata, i-a expirat durata de folosire si trebuie sa-ti cumperi alta. Numai bine!

| virusake a răspuns:

S-a dus naibii bateria. Nu ti-e clar? laughing
Suna la un service (de pe hartia cu garantia). Spune-le modelul laptopului si intreaba-i cat costa o baterie noua. tongue

| saddasdasdad a răspuns:

Din pacate pentru tine trebuie sa iei alta. nu poti repara o baterie cu un soft.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În bateria aia au loc reacții chimice. Niciun soft nu le va controla. Dacă pilele au cedat și nu mai furnizează tensiune suficientă nu mai ai ce-i face, decât să o cârpești schimbându-i celulele într-un service. Mai bine iei alta, dacă consideri că laptop-ul tău merită o nouă baterie, la 3 ani este destul de bătrân.

| Daniel26 explică:

Ma gandeam ca poate exista un program special, insa pana la urma va trebui s-o inlocuiesc. Are 3 ani laptopul - e un notebook Toshiba, insa in acesti 3 ani n-a avut decat o singura problema: o tasta blocata din cauza careia a trebuit sa inlocuiesc intreaga tst. In rest functioneaza la fel de bine ca la inceput. Acum va trebui sa-i inlocuiesc bateria, insa dupa 3 ani mi se pare firesc sa cedeze.