| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

Stie cineva un obiectiv bun pentru poze..nikon d3000 e aparatul?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Toate obiectivele sunt bune pentru poze.
Ideea e - pentru ce fel de poze?!? potret, peisaj, industriale... etc.
Pe urmă, la fiecare dintre aceste tipuri de fotografie, mai trebuie detaliat în ce condiții vrei să faci pozele, dacă vrei să ai disponibile cât mai multe accesorii etc.
Detaliază și vei primi un răspuns corect / util.

| Negrea_Mihai_1999 explică (pentru mihai69):

Potret,adica sa focalizeze decat persoana si sa aiba un blurr in spate bun

| mihai69 a răspuns (pentru Negrea_Mihai_1999):

Acel „blur" se cheamă bokeh.
Obiectivele cele mai bune ar fi: Nikon 50mm f/1.4, Nikon 85mm f/1.4 sau Nikon 70-200mm f/2.8 care au apertură maximă mare și optica adaptată pentru fotografii tip portret. Alternative mai ieftine ar fi Nikon 50mm f/1.8 sau Nikon 85mm f/1.8.
Câteva sfaturi pentru a avea un bokeh cât mai bogat - să pozezi mereu la apertură maximă, cât mai aproape de subiect, iar acesta să fie cât mai departe posibil de fundal. Iar obiectivul ales să aibă cea mai mare distanță focală posibilă.
Deci, cel mai potrivit ar fi un Nikon AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II. Doar că prețul lui ar fi... doar de vreo28000 lei.
Cel mai ieftin e cel de 50 f1.8 (am și eu unul din ăsta și chiar face poze frumoase).