| Trollerul a întrebat:

Suporta in Intel core 2 duo placa de baza Cuba MS-730? Si daca da, de cati GHz?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit asta:
Intel Celeron D 3xx and 4xx models

Intel Pentium 4 5xx and 6xx models

Intel Pentium D 8xx and 9xx models

Intel Core 2 Duo models with LGA775

533 / 800 / 1066 MHz FSB
Deci: daca gasesti un procesor core 2 duo pe socket LGA775 si cu FSB (maxim) de 1066 este perfect.
Din pacate nu se mai fabrica si le vei gasi numai la mana a 2-a ceea ce poate fi si o pacleala. Daca le poti gasi intr-un magazin cu piese second hand ar fi perfect. Ei dau si garantie.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate nu gasesc asemenea placa. Poate denumirea este alta.
Ia de pe net CPU-Z si instaleaza-l: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Vezi ca-i sus in dreapta unde scrie: 1.69.2 setup, english.
Apoi spune-ne ce scrie la mainboard si model.

| Salontanul a răspuns (pentru Trollerul):

Eu am gasit pe vanzari persoane fizice dar poate fi pacaleala: http://www.okazii.ro/......a156536136

| Trollerul explică (pentru Salontanul):

Deci nu conteaza cati GHz o sa aiba?

| Salontanul a răspuns (pentru Trollerul):

Nu. Conteaza numai socket-ul si FSB-ul.

| Trollerul explică (pentru Salontanul):

Multumesc, ai o funda.

| Salontanul a răspuns (pentru Trollerul):

Multumesc si eu.

| Salontanul a răspuns (pentru Trollerul):

Am gasit asta:
Intel Celeron D 3xx and 4xx models

Intel Pentium 4 5xx and 6xx models

Intel Pentium D 8xx and 9xx models

Intel Core 2 Duo models with LGA775

533 / 800 / 1066 MHz FSB
Deci: daca gasesti un procesor core 2 duo pe socket LGA775 si cu FSB (maxim) de 1066 este perfect.
Din pacate nu se mai fabrica si le vei gasi numai la mana a 2-a ceea ce poate fi si o pacleala. Daca le poti gasi intr-un magazin cu piese second hand ar fi perfect. Ei dau si garantie.