| Giuliano24 a întrebat:

Telefonul pe care vreau sa mi-l iau costa 15 milioane, doresc sa-l iau la abonament pe 60 de luni cat ar trebui sa platesc ca sa-l ridic? acolo scrie 56 lei pe luna dar cat trebui sa dau sa-l ridic aveti idee?

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Din cate stiu eu politica operatorilor e urmatoarea:
Pretul telefonului difera in functie de abonament si cu cat este abonamentul mai mare el este mai ieftin.
In momentul in care esti decis sa iti achizitionezi un abonament si implicit un telefon platesti in felul urmator
plata abonamentului 3 luni in avans si pretul telefonului la abonamentul ales de tine cam asta e politica lor

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu ai spus nici ce tip de telefon, nici ce fel de abonament, nici in care retea.
Cum ai vrea sa-ti raspundem in asa fel incat raspunsul nostru sa iti fie folositor?

| Baton a răspuns:

Acolo scris...acolo unde?
ala e abonamentul probabil de 56 de lei pe luna. Daca vrei sa iei telefonul respectiv pe contract de un an atunci va trebui sa platesti o parte din el.
daca il iei la abonamentul pus de ei si perioada de 2 ani atunci nu mai dai nimic.
daca telefonul este de exemplu la abonament de 30 de euro lunat pe 2 ani atunci nu te costa decat abonamentul lunar.tu poti sa pui telefonul pe un abonament de 9 euro de exemplu pe 2 ani si atunci platesti lunar abonamentul de 9 euro, dar atunci cand inchei contractul platesti pana in 7 milioane din telefon sau ceva de genul..cred ca ai inteles ideea.intreaba acolo unde vrei sa iti faci abonamentul si te vor lamuri de povestea asta.

| panther2007 a răspuns (pentru Baton):

Ideea este ca indiferent de abonamentul ales de catre tine telefonul nu vine gratis la pachet(asta daca nu cumva prinzi o extra oferta)
Si am sa iti dau un exemplu:
Anul trecut in iarna mai exact in decembrie am intocmit un abonament cu Vodafone pentru a imi achizitiona un telefon HTC one X l-am achizitionat la abonamentul cel mai mare si chiar si asa am fost nevoit sa platesc 400 de lei pe telefon, deci inca o data spun indiferent de ce abonament ai alege telefonul nu vine gratis(asta daca nu e cumva la promotie sau nu iti achizitionezi un P500 sau un telefon nu prea performant)

| stlucian a răspuns:

Te-ai gandit ca o sa platesti peste 3000 lei i-ar peste 5 ani o sa fie depasit demult?

| panther2007 a răspuns (pentru stlucian):

Nu o sa plateasca deloc peste 3000 de lei. Se plateste asa:
Sa zicem ca are abonamentul de 40 de euro deci vine 40*3=120 de euro plus pretul telefonului care sa zicem ca este echivalent cu pretul abonamentului pertotal pe 3 luni deci in total 240 de euro=1056 de lei nicidecum 3000 cum mentionai tu

| stlucian a răspuns (pentru panther2007):

Daca euro e 3 lei pentru tine? big grin Plus se va face un contract pe minim 2ani(abonament+tva) la care se imparte si pretul telefonului.Nu cred ca ai calculat tot. happy

| panther2007 a răspuns (pentru stlucian):

Eu n-am luat in calcul abonamentul platit integral pe decurs de 2 ani eu am luat in calcul doar ce plateste cand iti intocmeste abonamentul nu si restul cat despre euro calculeaza si tu 240*4.4=? si vezi cat e euro