| AlinCosty a întrebat:

Știți de unde as putea cumpăra permanent Photoshop?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Poti cumpara o licenta Retail de la o versiune veche la Second Hand,
o varianta noua nu se mai poate... de ceva vreme deja.

Alternativa: Affinity Photo
55 euro, licenta pe viata, si e aproape la fel de bun.
Suporta si multe din pluginurile existente pentru Photoshop.

Eu l-am cumparat la reducere, a fost 43 de euro.
Tutoriale exista cu duiumul pe canalul oficial de YouTube, dar si la alti youtuberi.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu mai poti permanent, iar siteuri piratate nu am voie sa zic laughing
Nu poti pentru ca era o vreme cand fiecare versiune de photoshop se putea cumpara cu bani. Dar lumea evolua si la fel si photoshop, asa ca nu i-a convenit nimanui sa dea banii pe o versiune care peste 2 ani e deja vechitura. Asa ca au facut acreditari astfel incat platesti in fiecare luna pentru a folosi produsul. Daca iese o versiune mai buna (cs) atunci nu o sa dai bani in plus si intra in cadrul "abonamentului".

| aXy99 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mai bine dai 55 de euro odata la 2 ani decat 12 euro pe luna. Zic si eu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru aXy99):

Pai ai dreptate, dar asa fac ei bani mai repede happy

| aXy99 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai tu ai zis ca nu i-a convenit nimanui laughing

Si apropo...mai multi nu mai repede.