| DomnulMuratura99 a întrebat:

Tocmai ce am cumparat un tv nou,am bagat cablu in el,i-am dat initializare canale prin mod analog si digital, se incarca dar dupa nu apare niciun canal si raman cu "lipsa semnal" cu toate ca al doilea televizor din casa merge fara probleme

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai un spliter (ramificator) de cabşu montat intre cablul TV de intrare spre cele doua televizoare? Cablul spre noul TV este introdus in el?
Daca da, incearca sa inversezi cablurile intre cele doua televizoare sau sa muti noul televizor la cablul celui vechi.
Daca noul televizor nu functioneaza (dupa o noua cautare) pe cablul televizorului vechi, atunci televizorul nou are pobleme si necesita un specialist /garantie.
Daca noul televizor functioneaza cu cablul celui vechi, atunci problema este cu spliter sau ramura de cablu care ar trebui sa-l deserveasca. In acest caz trebuie verificate mufele, respectiv spliter-ul (poti apela si la furnizorul de TV, sa trimita un specialist pentru reparare).