Întrebare recomandată | YooCata a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat o noua tastatura...
Functioneaza perfect dar am o mica problema sad Tastatura functioneaza doar cand se apinde windowsul, daca vreau sa ajug la bios nu pot deoarece nu functioneaza tastatura straight face

Si intrebarea: Trebuie sa fac ceva ca sa functioneza si cand nu sa aprins windowsul? Specific ca tastatura este pe USB

Răspuns Câştigător
| wj a răspuns:

Foloseste o tastatura PS/2 si intra in BIOS. Cauta USB Keyboard (sau USB Keyboard support) si da-i Yes (sau Enabled). Nu as putea sa iti zic cu exactitate unde e in BIOS ca nu dau restart si poate sunt BIOS-uri diferite, dar acolo trebuie sa fie. Dupa asta o sa iti functioneze. Bafta.

| YooCata explică (pentru wj):

Mersi mult big grin am folosit fosta tastatura si i-am dat de cap happy

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cum vrei tu sa ajungi la Bios? Nu de la tastatura e problema ta! Poate nu stii butonul care intra in Bios! Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) si in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data. La unele placi de baza se intra in Bios si cu F12 dupa restart.
Tastatura nu are nimic.

| PaPi a răspuns (pentru neluL):

Pai si ca sa faca asta nu are nevoie de tastatura? La urma urmei F12 si restul pe tastatura se gasesc si cum sa faca asta daca nu merge?

| YooCata explică (pentru neluL):

Fosta tastatura era cu PS/2 si apasam pe Dell pentru BIOS dar acum nu functioneaza tastatura deloc straight face adica ea va porni doar cand porneste si windowsul.

| neluL a răspuns (pentru PaPi):

Pai si eu ce am zis? Sa arunce tastatura? Am zis sa apese alte taste.In Bios se intra cu diferite taste in functie de placa de baza. Exemple am dat mai sus.

| neluL a răspuns (pentru YooCata):

Ti-am dat exemple mai sus! Foloseste alta tasta sa intri in Bios.

| DoctorStieTot a răspuns:

Unele versiuni de BIOS nu recunosc usb-ul.
Sfatul meu este sa imprumuti mai intai o tastatura ps/2 si apoi intri in BIOS, cauti : "Integrated Peripherals", intri acolo si gasesti : "USB Keyboard support" si il pui pe "Enabled".
Asa ar trebui sa iti recunoasca si tastatura pe USB. Succes!

| wj a răspuns (pentru DoctorStieTot):

Exact ce am zis eu laughing Bun raspuns