| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai mi-am luat un laptop Asus. Insa, nu reusesc sa il pornesclaughing I-am bagat bine bateria si l-am bagat la incarcat...dar, nu se deschide. Oare sa il las mai mult la incarcat si sa incerc apoi? Faza e ca nu se aprinde nici un beculet care sa arate incarcarea acestuia. Ce as putea sa fac?

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

O fi DOA. Du-l inapoi la magazin. Cu baterie sau fara, odata ce l-ai conectat la retea trebuie sa mearga. Pe adaptor se aprinde un LED verde, ceva?

| Ioana803 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu, nu se aprinde nici un beculet care sa indice viata acestuia laughing)
Doar se incalzeste intr-o parte a acestuia.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana803):

Se incalzeste adaptorul dar nu se aprinde nimic pe el? Adaptorul ma intereseaza, nu laptopul. La laptop, incearca sa tii apasat pe butonul de power macar 5 secunde. Daca nu o ia din loc, fuga cu el in service - daca abia l-ai luat, posibil sa ti-l schimbe cu unul functional.
P.S. Nu inteleg de unde naiba l-ai cumparat de nu ti-au facut proba de functionare.

| Ioana803 a răspuns (pentru KodrutZ):

Se incalzeste undeva pe langa bateria din interior. Adaptorul e rece.
L-am dat comanda de la Altex, insa mi l-au trimis de la media galaxy. Cu siguranta nu voi sta cu el asa...
Asta mi se pare aiurea, de ce nu se aprinde macar un beculet sa arate ca se incarca.
Multumesc! happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana803):

Trebuia sa ti-l testeze cind ti-au eliberat certificatul de garantie. Tu nu te uiti ce semnezi? Scrie acolo negru pe alb ca s-a testat functionarea si e ok. Daca se incalzeste in interior posibil sa fie bulita sursa sau direct placa de baza. Ce sa ii faci, nu se mai fac ca pe vremuri. Sa zici mersi daca o sa te tina 2 ani.

| Ioana803 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mi-a venit prin curier ceva mai devreme. Nu aveam unde sa il deschid si sa il probez eu daca merge sau nu.
Oricum, dupa parerea ta...sunt bune laptop-urile celor de la Asus?
Mai am un Acer de acum 5 ani si cu care nu am avut nici cea mai mica problema cu acesta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana803):

Ah, credeam ca l-ai luat din magazin. Vina astora ca nu l-au verificat cum trebuie, dar nah. Presupun ca l-ai primit sigilat. Se mai intimpla. Asus face in general hardware de tot rahatul, iar suportul software e ca si inexistent. Am avut placa video Asus, am un laptop Asus de prin 2009 si placa de sunet tot Asus. Nu mai zic de gramada de DVD Writere de la ei pe care le-am schimbat in garantie pentru simplul motiv ca nu erau in stare sa scrie discuri dual layer. Depinde de la model la model si de norocul propriu. Al meu de exemplu e unul dintre cele mai proaste laptopuri pe care le-a facut Asus vreodata, dar inca mai merge si nici nu am avut decit o mica parte din problemele de care se plingeau toti.winking

| Ioana803 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da...dupa cum m-am uitat eu la el si la cutie, aceasta era sigilata, nicidecum sa fie resigilata thinking
De ceva fac retur, si dau comanda de un Acer la acelasi pret, cam cu aceleasi caracteristici.
Na, o sa vad... Multumesc pentru sfaturihappy

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana803):

Despre ce pret discutam si cam in ce scop iei laptopul? Sfaturile mele sint doua:
1. Renunta la rahaturile astea de laptopuri si fa-ti un desktop. Pe termen lung te va costa mult mai putin, plus ca in caz de pocneste o placa de baza/o sursa, ceva, reparatiile/inlocuirea sint mult mai ieftine.
2. Dell cu 2 ani extensie de garantie te duce la 5 ani garantie. La Pcgarage, vad, ca la Altex observ ca dau doar 2 ani garantie la Dell.

| Ioana803 a răspuns (pentru KodrutZ):

Http://www.altex.ro/......3-free-dos Despre acest laptop este vorba...
O sa vad ce fac :)

| gelu1970 a răspuns (pentru Ioana803):

Ioana la pretul acesta e scump avand in vedere ca vine cu free dos.
la acest pret gasesti cu licenta de windows inclusa si posibil cu un procesor mai potent.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana803):

Nu mi-ai raspuns la intrebare - ce vrei sa faci cu el? Asta e o alegere EXTREM de proasta in pretul lui, oricum. Daca iei laptop vrei MUSAI hard hibrid si, preferabil, 8 giga de ram. Am eu 4 pe asta din 2009, si nu a fost avion la vremea lui. Tot vreo 2400 RON am dat pe el... si e citamai magaoaia de 17.3 inch.

| Ioana803 a răspuns (pentru KodrutZ):

L-am luat pentru facultate. thinking

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioana803):

Bani aruncati aiurea. Vezi urgent daca poti sa iei banii inapoi. La facultate e mult mai util un convertibil, mai ales ca la Windows 10 ai si handwriting recognition si poti sa iei notite direct pe el. Cam asa ceva - http://www.altex.ro/......indows-8-1

| gelu1970 a răspuns:

Ioana daca "tocmai" l-ai cumparat da fuga si cere altul in schimb.
in ceea ce ma priveste, Asus sunt cele mai problematice laptopuri. am cativa prieteni ce si-au cumparat Asus si regreta.
daca ai posibilitatea sa il schimbi cu altul eu as face schimbul chiar si daca trebuie sa platesti ceva diferenta.
bafta.

| KodrutZ a răspuns (pentru gelu1970):

Ahahaha, deci nu e doar paranoia mea. De fapt nu paranoia, parere bazata pe experienta - daca e Asus si nu e produs high-end/enthusiast, atunci e de rahat.

| gelu1970 a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ eu am deschis 6 laptopuri marca Asus si nu m-au surprins in sensul pozitiv. au sistemul de racire foarte prost, si culmea, te imbolnavesti pana reusesti sa iti dai seama de ce merg atat de lent. am o stima deosebita pentru componentele de pc marca Asus, insa laptopurile ce am avut ocazia sa le deschid...lasa de dorit.

| KodrutZ a răspuns (pentru gelu1970):

Hai ca iti zic eu una buna cu componente, de fapt doua. Cam toate placile de baza low-end si chiar mid-range-urile de la Asus au o gramada de optiuni din BIOS lipsa, cum ar fi setarea manuala a latentei memoriilor. Minunanta M2N-E nici pina in ziua de azi nu a primit un update care sa iti permita sa dai voltaj mai mare de 1.8 V la memorii. Gindeste-te ca teoretic mai faceau oamenii si OC pe placile alea, si puneai mina pe un kit de memorie la care producatorul recomanda 2.1 V... si dupa aia iti dadeai cu asusu' in cap.
Inca una, si mai buna - am avut un Asus X1950 Pro. Placa misto, memorii bune, sistem de racire cu tzavushti (asta, mai exact - http://content.hwigroup.net/......htdp.jpg), soft de overclock/monitorizare chiar bun. Cum ii faceai oleaca de overclock, asta chiar in carcasa racita foarte bine, cum se ducea VRM-ul pe la 120 de grade si iti intra monitorul in standby. Nu era problema cu placa mea, ci cu faptul ca retarzii de la Asus care au proiectat-o nu s-au gindit sa raceasca su vrm-ul ala nenorocit cu ceva. Oricum, e de apreciat ca softul monitoriza si temperatura lui, ca sa stii de la ce nu iti merge uneori nici in conditii normale, si uite asa am facut un underclock serios ca sa imi pot folosi calculatorul si cind ma joc mai mult de 5 minute ceva mai solicitant pentru placa video. Si nu discutam de o placa din gama "ceva ieftin, sa mearga CS 1.6"...

| gelu1970 a răspuns (pentru KodrutZ):

Atunci in ce marca sa mai avem incredere?

| KodrutZ a răspuns (pentru gelu1970):

In aia care da muuuuuuuuuulta garantie si tine produse pe piata perioade mai lungi. De-alde Seasonic, par example. La capitolul placi de baza, cu MSI m-am inteles foarte bine mereu, desi uneori au niste alegeri absolut retarde de design/conceptie si ei. Macar cine se ocupa de software nu doarme ca la Asus...winking

| Ioana803 a răspuns (pentru gelu1970):

Este cumva o oferta cum ca dacă se strica pana la o anumita data, îți dă unul nou și banii înapoi thinking