| narutolover1 a întrebat:

TPU ajutati-ma... Nu imi mai mergea wifi-ul pe laptop asa ca am reinstalat windowsu.( am windows 7) dar nici acum nu merge netul...nu merg in se sensul ca nu imi gaseste wirrelessul.m am chinuit sa il gasesc dar degeaba. unde il pot gasi si conecta? Va rog cat mai explicit. Multumesc!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Al dracu wireless, s-a ascuns! Instaleaza driverele intai si dupa aia il cauti!

Răspuns utilizator avertizat
| Moale_Bogdan_1994 a răspuns:

Ai dezactivat wifi din greseala.La mine e fn+f3 ca sa il activez si sa il dezactivez. Uita-te pe tastatura si unde vezi semnul de wifi aia e tasta

| ZuzannaLuiza a răspuns:

Buna,
Exista treiposibilitati in cazul tau:

1. Sa fi dezactivat placa de retea wireless printr-o combinatie de taste (Fn+F6). Ea va ramane dezactivata chiar daca reinstalezi sistemul de operare.

2. Daca ai avut BitDefender, dintre versiunile mai noi si l-ai dezinstalat, un update ti-a instalat Miniport Filters pentru placa de retea. Exista o cale de a scapa de acele filtre. Se pot cauta pe internet.

3. Daca te referi la "gasit" prin setarile sistemului de operare:
- Click Start si in caseta scrie Network
- Alege Network and Sharing Center din categoria Control Panel dupa ce afiseaza rezultatele
- in partea stanga alege Change adapter settings
- in fereastra urmatoare ar trebui sa ai LAN-ul (Local Area Connection) corespunzator unui adaptor si WiFi-ul care (dupa cum ai mentionat mai sus) ar trebui fie sa aiba un X rosu, fie sa apara scris Disabled. Daca e cazul Disabled faci click dreapta pe el si alegi Enable.

Daca nu iti apare adaptorul WiFi, atunci s-ar putea sa ai nevoie de driverele pentru el. Te uiti pe spatele laptop-ului, vezi modelul si descarci de pe site-ul producatorului driverele WiFi (majoritatea Aetheros sau Broadcomm)