| UserDeTpu a întrebat:

TPU! Am sursa Delux ATX500W si vreau sa stiu daca are alimentare separata pentru placa video RX 560 pe care intentionez sa o achizitionez! Multumesc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Bunica69 a răspuns:

Da, are un singur conector de 6 pini PCI-E. Mai are alimentare pentru placa de baza (un singur conector), 4+4 Pin ATX/EPS si 3 conectoare pentru SATA. Eu zic ca e ok totul.

| UserDeTpu explică (pentru Bunica69):

Multumesc! Imi poti spune daca conteaza modelul placii de baza sau a procesorului pentru a schimba placa video. De exemplu am un procesor i3 540 3. 06GHz si o placa de baza H55M-S2, iar placa video curenta e un Nvidia GT210 1GB, din cate am auzit nu ar conta acestea.

| Bunica69 a răspuns (pentru UserDeTpu):

Procesorul trebuie sa fie compatibil cu placa de baza (AMD/Intel). Te asiguri ca placa de baza are aceeasi interfata cu placa video. Daca te uiti la specificatiile unei placi video o sa vezi: Interfata PCI Express x8 3.0. Verifici daca placa de baza are interfata asta. Si un alt lucru pe care putini il iau in considerare, verifica dimensiunile placii video si a placii de baza, uneori sarputea sa nu incapa in unitate (era sa patesc eu asta, a intrat la fix laughing )

| UserDeTpu explică (pentru Bunica69):

Pai si RX 560 Pulse 2GB DDR5 e compatibila cu H55M-S2? Din cate vad placa video are interfata PCI Express x8 3.0 iar placa mea de baza PCI Express x16 2.0.

| Bunica69 a răspuns (pentru UserDeTpu):

Nu, nu e compatibila.