| UserDeTpu a întrebat:

TPU! Vreau sa-mi achizitionez o placa video AMD Radeon RX 560 si voiam sa stiu daca e neaparat necesar sa am alimentare separata la ea. Daca da, atunci imi puteti da un link pc-garage cu cablul necesar acesteia? Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Nu,e destul cat iti da placa de baza, adica 75w, conectorul ala de 6 pini e sa iti dea mai mult curent pentru un boost de performanta, ai nevoie sa ai din sursa un cablu pci-e de 6 pini.

| UserDeTpu explică (pentru bogdan324):

Este semnificativ boost ul de performanta pe care ti l ofera conectorul?

| UserDeTpu explică (pentru bogdan324):

Plus ca am inteles ca ar fi necesar acel conector. Pe unele e necesar, pe unele nu, si pe cea pe care vreau eu s o iau scrie in descriere ca ar fi necesar. (RX 560 Pulse 2GB GDDR5)

| bogdan324 a răspuns (pentru UserDeTpu):

E o diferenta destul de semnificativa, chiar nu ai un cablu pci-e de 6 pini in sursa? apropo daca ai un optiplex acele pc-uri au placi de baza custom si pot da doar 35w in loc de 75, ceea ce nu este de ajuns.

| UserDeTpu explică (pentru bogdan324):

La specificațiile sursei scrie ca am cablu pci-e de 6 pini. Dar am văzut ca s și niște cabluri de acest gen separate și nu știu dacă sa iau sau nu. Unde văd dacă am optiplex? Placa mea de baza e H55M-S2.

| bogdan324 a răspuns (pentru UserDeTpu):

E bun atunci, nu ai optiplex, pai ce sursa ai daca stii?

| UserDeTpu explică (pentru bogdan324):

ATX 500W

8 răspunsuri:
| marian37 a răspuns:

Ce procesor ai si care este mai exact modelul sursei?

| UserDeTpu explică (pentru marian37):

Procesor i3 540 3.06 GHz, sursa ATX 500W