| MariuS88c a întrebat:

TPU cum pot sa imi pun un laptop Lenovo g500 pe performante maxime in tot ce are cand ma joc un joc?

Adica sa setez la procesor maximum performance, etc...

6 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Am Lenovo g500 si il folosesc la maxim poate prea la maxim, daca mai e valabila intrebarea da te rog un replay am sa iti fac un mini video care sa iti arate pasi

| MariuS88c explică (pentru Ax3LdeV):

Da mai ehappy trimite-mi mesaj sau cevahappy

| ITPlace a răspuns:

Sunt mai multe moduri pentru performanta maxima:
1.Setata de la Power Option, setezi pe High, dar consuma foarte multa energie.
2.Din Task Manager, click dreapta pe procesul care ruleaza Jocul/Programul si setezi Set Priority -> High/RealTime, adica el o sa aiba prioritate in consumul de resurse.
3.Din Control Panelul placii video, daca ai placa dedicata Nvidia sau Amd, click dreapta pe Desktop, si o sa vezi ceva de genu la Nvidia Control Panel si la Amd Configure Swichable Graphics, de acolo setezi sa porneasca cu dedicata si sa aiba prioritate in consumul de resurse pe placa video.
Multa bafta. happy

| Best_GeOo_1990 a răspuns:

Daca ai laptop ar trebui sa ai si o placa video dedicata, in programul placii se seteaza ce jocuri sa foloseasca placa video dedicata.Procesorul daca e unul de la Intel cand e nevoie isi va accelera singur putere pana la frecventa suportata.