| AsdPC a întrebat:

Treaba e ca eu am scos procesorul AMD din soket, l.am conectat din nou, am pornit PC.ul si nu afiseaza nimic pe monitor.Am resetat BIOS.ul si tot nimic.
Placa de baza e un ASRock AM1B-M.
Va roog mult sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu pine, ci pin-ii. happy
Piciorusele proesorului trebuie verificate tinandu-l cu capsula in jos, vizualizat paralel din laterale, incat sa vezi fiecare rand de piciorus in linie. In spate trebuie sa fie o sursa slaba, difuza de lumina, iar la nevoie folosesti si o lupa. Daca careva piciorus nu este perfect aliniat cu randul, atunci se poate incerca indreptarea, cu foarte mare grija.

Placa de baza scoate sunete de semnalizare DOAR daca are conectat si un difuzor de control pe placa de baza (vezi cartea placii de baza)

Daca ai avut si inainte probleme, verifica doua lucruri importante:
- sa n-ai vreun condensator umflat pe placa de baza
- daca tensiunile sunt in conformitate cu cele scrise in cartea placii (daca nu se vede nimic pe ecran, atunci masori +5 si +12V, respectiv cealalte tensiuni de alimentare, daca sunt in limitele admise, eventual incerci cu o sursa buna

Daca nici cum nu dai de capat, apeleaza la un service.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a functionat inainte sa scoti procesorul, atunci ori procesorul nu ai montat bine inapoi, ori i-ai indoit vreun piciorus, ori s-a ars procesorul si/sau placa de baza.

| AsdPC explică (pentru Bula):

M-am uitat la pine(picioruse) si nu e nici unul indoit si nici nu pare sa fir rupt vreo unul.
Nici inainte nu mergea.Adica daca îi dadeam reset la BIOS mergea, dar eu am procesorul sa curat acea zona de praf.

| Bula a răspuns (pentru AsdPC):

Nu pine, ci pin-ii. happy
Piciorusele proesorului trebuie verificate tinandu-l cu capsula in jos, vizualizat paralel din laterale, incat sa vezi fiecare rand de piciorus in linie. In spate trebuie sa fie o sursa slaba, difuza de lumina, iar la nevoie folosesti si o lupa. Daca careva piciorus nu este perfect aliniat cu randul, atunci se poate incerca indreptarea, cu foarte mare grija.

Placa de baza scoate sunete de semnalizare DOAR daca are conectat si un difuzor de control pe placa de baza (vezi cartea placii de baza)

Daca ai avut si inainte probleme, verifica doua lucruri importante:
- sa n-ai vreun condensator umflat pe placa de baza
- daca tensiunile sunt in conformitate cu cele scrise in cartea placii (daca nu se vede nimic pe ecran, atunci masori +5 si +12V, respectiv cealalte tensiuni de alimentare, daca sunt in limitele admise, eventual incerci cu o sursa buna

Daca nici cum nu dai de capat, apeleaza la un service.

| NLS a răspuns:

De obicei când o componenta hardware are probleme, sau nu e recunoscuta de placa de baza, sistemul emite niște bipuri. Sa înțeleg ca la tine nu e cazul?
Pare sa fie oricum o problema cu placa video. Ai placa video integrata sau dedicata? Pe care o folosești? Indiferent pe care o folosești, încearcă alta mufă, chiar alt tip de mufa+adaptor.

| AsdPC explică (pentru NLS):

La mine nu emite nici un fel de sunete.
Am doar placa video integrata.

| alexboss2020 a răspuns:

Este de la o componenta, incearca ramii, sursa si placa de baza la un alt prieten pe PC-ul lui si vezi daca merge!