| ComputerGeek a întrebat:

Trebuie placa de memorie sa fie compatibila cu placa de baza?

Salutare TPU, mi-am tunat PC-ul si vreau sa imi mai cumpar o placa de memorie de 4GB, pentru a o adauga la cea de 2GB si sa am 6GB RAM. Am auzit, totusi, ca placa de memorie trebuie sa fie compatibila cu placa de baza, dar cum imi dau seama de acest lucru?

Uite, eu de exemplu vreau sa imi iau o placa de memorie Kingstone, asta http://www.emag.ro/......333D3N94G, sau orice alta placa de memorie de 4GB(eu ma duc in oras astazi si vreau sa o cumpar tot azi, daca dau comanda mi-o aduca maine :)) ). Asa, si placa mea de baza este Gigabyte M68SM-S2L. Cum imi dau seama daca placa de memorie pe care vreau sa o cumpar este compatibila cu placa de baza?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2670&dl=1#sp asta este placa ta de baza, suporta memorii DDR2 adica ai putea cumpara asa ceva! http://www.pcgarage.ro/memorii/kingmax/fbga-mars-2gb-ddr2-800mhz/ memoriile DDR2 sunt mai scumpe ca DDR3, din pacate placa ta de baza nu suporta DDR3! daca mai ai nelamuriri, lasa P.M! O zi buna!

| ComputerGeek explică (pentru florin1979):

Multumesc, da, m-am mai informat si eu si se pare ca suporta memorii doar DDR2. Totusi, pentru moment este de ajuns din moment ce tot imi pot lua inca un RAM de 4GB.

| florin1979 a răspuns (pentru ComputerGeek):

Te sfatuiesc sa cauti pe piata second-hand memorii DDR2, sunt foarte scumpe! si este de ajuns sa pui 2 placute de 2 GB, iti ajung in orice joc! jocurile, 99% din ele nu cer mai mult de 4GB de RAM! si care cer, nu iti vor rula datorita pc-ului care nu este foarte performantstraight face

3 răspunsuri:
| MonsteR_4456 a răspuns:

Placa ta de baza suporta pana la 8GB memorie rami. Are doua sloturi si suporta numai DDR2, altceva nu suporta. Bafta