| PfloO a întrebat:

Ubuntu distribuie sistem de operare gratis pentru telefoane si daca da cine a incercat?

Răspuns Câştigător
| tzahranul a răspuns:

Este o initiativa foarte buna a distributiei Ubuntu. Sa nu uitam ca in ziua de azi, sistemele de operare se impart inegal in 2 mari categorii. Sistemele Unix based ( MacOs, Android, Linux si orice distributie de a sa) si DOS based asa cum a mai ramas in picioare doar Windows si Symbian. O distributie pentru telefoanele smart nu poate fi decat un lucru bun dar daca nu vrei sa adoptezi un nou OS pe telefonul tau, recomand sa incerci metoda de dual boot daca au aparut astfel de custom ROM's sau metoda de boot Linux din Android.

| PfloO explică (pentru tzahranul):

Eu am inteles din ce m-am uitat pe site-ul celor de la ubuntu ca au construit un fel de custom rom daca se poate zice asa pentru android care are un fel de conexiune cu sistemul de operare ubuntu dar nu am inteles daca il distribuie si pe acesta gratis. Sti tu cumva?

2 răspunsuri:
| vioreltt a răspuns:

Nu ti-l recomand deoarece nu sunt aplicatii pentru el! Ce telefon ai :? daca ai cu androin sau IOS stai pe android sau pe IOS sa nu faci experiente cu tlefonaele NU INCA!
Succes