| bogdan324 a întrebat:

Un baiat m-a platit sa ii fac stick-ul usb bootabil,zis si facut, dar cand se instalase windows-ul se instalase foarte foarte lent!(am stat 5-6 ore ca sa se instaleze)Este vorba de un stick maxell de 8gb care are o viteza de 4mb/s, este normal sa se instaleze atat de incet?

5 răspunsuri:
| djdani1 a răspuns:

Daca ar fi fost pe usb 3.0 nu ai mai avea probleme!big grin

| trolololo a răspuns (pentru djdani1):

Daca ar fi avut pe USB 3.0 ar fi avut probleme, deoarece Windows XP sau 7 nu au drivere de USB 3.0. Cel mai probabil nu s-ar fi instalat. Oricum nu se recomanda instalare de pe un port USB 3.0. tocmai din cauza posibilelor probleme.

La mine Windows 7 se instalează în 10 minute, și e gata de folosire cam în 15 minute de la începerea instalării. Durează mai putin însă am rotunjit eu.

| djdani1 a răspuns (pentru trolololo):

Pai daca ar avea o placa Asus sau gigabyte de generatie mai noua nu i-ar mai trebui drivere deoare aceste placi au un cip special.Eu am facut o instalare de sistem si boot de pe un stick usb 3.0 si se misca la o viteza de 5gb/s

| Jijell a răspuns:

Da, e normal, mai ales daca este vorba de Windows XP, care contine foarte multe fisiere mici. Stick'urile nu sunt bune la citit sau scris fisiere mici. Cu Windows 7 merge mai repede, pentru ca Win7 bootabil este sub forma unei imagini, un singur fisier mare, care se descarca direct in memorie, si atunci viteza este mult mai mare.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

La 4 mb/s, maxell, nu te astepti la viteza sunetului, nu-i asa? in special cand vorbesti despre instalarea unui widows care ia vreo 2 ore cu 20mb/s... si conteaza f. mult si viteza de scriere a hard drive-ului. daca ai stic cu 4mb/s si hard cu 1, 8/s ghici cu cat se instaleaza windowsul...