| Zinv a întrebat:

Un procesor bun pentru gaming?
Am un rtx 2060 si vreau sa fac upgrade la procesor, buget 1000 lei

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inseamna ca placa ta de baza suporta un procesor cu socket FCLGA1151 de generatia a 9-a. Cauti un procesor mai puternic dar trebuie si denumirea placii pentru a se putea vedea compatibilitatea.
Uite aici: http://bit.ly/2EtgeOd

Bula
| Bula a răspuns:

RTX 2060 este placa video, la care nu se poate face upgrade de (video)procesor.

| sierra1 a răspuns:

Acum ce procesor ai?

| Wr3nch a răspuns:

Fain, dar zi si ce procesor ai deja boier.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ce placa de baza ai si ce procesor folosesti acum?

| Zinv explică:

Am un i3-9100

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

9600K pe eMAG costa 838.
Dar daca ai placa de baza cu chipset entry level (adica foarte ieftina, si implicit fara dotari si cu VRM slab proiectat si racit) nu recomand sa risti cu ceva atat de "mare", fara sa schimbi si placa de baza.
Si daca alegi sa o schimbi cu un chipset mai bun, poti trece direct la alt socket mai nou, macar socket 1200, si iei un procesor 10400, sau 10500. (sunt mai reusite generatia a 10-a decat cele din generatia a 11-a).

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

Intel Amd rgb rtx radeon hyperx 2 5. 5ghz recomand