| BixxCore a întrebat:

Unele cabluri USB, în special de la aparatele foto au un fel de,, butoiaș" pe ele. As vrea sa știu ce e acel,, butoiaș". Dacă e doar un plastic sau e altceva. Mulțumesc anticipat. Dau și fina dacă am de unde ca acum mi-am făcut contul și nu ma pricep.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Acel butoias e un cilindru din ferita = material magnetic ce merge bine pe toate frecventele, e acoperit cu plastic la culoarea cablului. Are rol de deparazitare - opreste semnalele parazite. Cablul merge bine si fara butoiasul din ferita, dar si mai bine daca il are. Practic butoiasul face cablul care trece prin el sa se comporte ca o bobina - deci mareste "rezistenta" la frecventele mari si in felul asta le opreste - si pe cele care vor sa intre in aparat si pe cele care ies din aparat.

1 răspuns:
| BixxCore explică:

Deci nu îmi modifica tensiunea că pe mine aia ma interesa. Mersi oricum.