| A7n7d7r7a a întrebat:

**Urgent! Am nevoie rapid de ajutor. Am pe pc-ul meu un Windows 7 si are instalat ca Explorer care face parte din programele lui principale. De la un timp orice as face la pc, mi se deschid niste pagini de internet din Explorer de la tot felul de site-uri de cumparaturi online, reclame si de descarcat programe nefolositoare.

Problema mare e ca mi se deschid si cate 15-20 de pagini de Explorer odata si paginile de care am nevoie se blocheaza.

Am incercat sa dezinstalez Explorer dar nu ma lasa pentru ca face parte din Windows.

Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| itextrat a răspuns:

Uite aici cum se scoate Internet Explorer din Windows: http://www.7tutoriale.ro/cum-dezinstalezi-internet-explorer-din-windows

| A7n7d7r7a explică (pentru itextrat):

Mersi mult! Mi-a folosit link-ul.

| itextrat a răspuns (pentru A7n7d7r7a):

Cu placere happy

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Solutia este sa dezinstalezi Internet Explorerul. Prima miscare sa ai alt Browser instalat (Mozilla, Chrome, Opera, etc) Apoi procedezi ca aici: https://www.youtube.com/watch?v=zW9PkdonPkE
Apoi dai cu un antivirus sa vezi daca au mai ramas urme de virusi. Poti incerca si cu asta: https://www.malwarebytes.org/......lp/lp4a_r/
Varianta free.
Din Control Panel poti sa scoti si daca ai ceva in plus: Control Panel\All Control Panel Items\Programs and Features. Asta nu stiu cat te pricepi dar ar trebui sa ai niste programele care nu le folosesti. Da Unistall la ele.

| A7n7d7r7a explică (pentru Salontanul):

NU IL POT DEZINSTALA! Cititi si voi bine intrebarea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Da-mi voie sa mai adaug ceva: la scanarea cu malware bytes sa scaneze odata de doua ori, de noua ori pana da rezultat zero al virusi.Nu zic ca nu ar fi bun antivirusul dar astfel de virusi au obiciceiul sa se ascunda.

| SkyPilot a răspuns:

Mergi la Contol Panel | Programs |Uninstall a Program si vezi acolo daca ai ceva nedorit. Poti sa ai un adware. Evenimentul Zilei tot incearca sa ma pacaleasca sa instalez unul.

| horia2012 a răspuns:

Bine ca nu te-a lasat Windows-ul sa dezinstalezi Explore-rul. Incearca asa. Deschide IE, du-te la "internet option"-"advanced"- si la Reset internet explorere settings, alegi "reset". O sa-ti stearga toate setarile din browser, va trebuii sa dai Restart siu cand il deschizi, te duci din nou in "internet option si setezi pagina de start.

| d3javw a răspuns:

Da,se cheama virusi si la mine deschidea la fel era copt de virusi ia chrome si adblock daca si acolo face la fel trebuie neaparat sa reinstalezi windowsu ca is virusi in sistem

| A7n7d7r7a explică (pentru d3javw):

Am Adblock dar nu are absolut nici-un efect pentru Explorer. Chiar nu stiu ce sa-i fac.

| d3javw a răspuns (pentru A7n7d7r7a):

Ad block e pentru chrome, oricum ai virusi probabil, cheama pe cineva sa reinstaleze windowsul, si cand instalezi programe vezi de unde le iei si pe langa alea mai vin si altele suplimentare care te intreaba cand instalezi programul original daca il vrei si pe ala

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Salutare. Cea mai buna solutie, din punctul meu de vedere este sa nu mai folositi Explorer. Nici eu nu il mai folosesc din diferite motive. Rezolvarea la problema este : Descarca gratuit Google Chrome si adauga extensia AdBlock. AdBlock blocheaza absolut orice fel de reclama. Pasul 2 : descarca gratuit programul " Malwarebytes Anti-Malware" pentru 30 de zile. Se foloseste pe post de anti-virus si este foarte bun. Se poate utiliza chiar daca mai aveti si alt anti-virus instalat. Daca nu intelegeti ce spun reveniti cu intrebari.

| A7n7d7r7a explică (pentru nouatigaraelectronica):

NU FOLOSESC Explorer! Doar Chrome si Crossbrowse. Explorer mi se deschide pur si simplu si nu am habar de ce.