| Trixy65 a întrebat:

Am descarcat Java pe Windows 7 dar cand deschid Internet Explorer imi apare Ask.com si nu direct Google si chesta asta ma enerveaza mult.Am incercat sa il dezinstalez dar tot apare programul (si Ask.com si Java). Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Clapa_Razvan_2000 a răspuns:

Daca ai browse-rul Crome intra in setari la Aspect si acolo ai Afiseaza butonul Pagina de Pornire, bifeaza-l si dupa aia iti apare de exemplu ask la tine.In partea din dreapta scrie,, Modifica" apesi pe butonul respectiv si iti deschide o fereastra si bifeaza pagina de porire si dupa aia scrii google.ro de exemplu

10 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Şi eu vreau să dezactivez porcăria aia cu ask.com, dar nu ştiu cum.

| Trixy65 explică (pentru Neo12):

Stiu,asta e viata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarci programul adwcleaner, scanezi cu el, stergi si resatrtezi pc-ul.Asa vei scapa de ask.
e un adware care s-a instalat in timp ce ai descarcat tu altceva.Atentie cand descarci ceva, la ce este bifat cand dai next next pentru a descarca.Sunt bifate niste adware care daca nu le debifezi, se descarca si ele. Deci cu adwcleaner scapi de pagina de pornire Ask.

| Trixy65 explică (pentru anonim_4396):

Daca raspundea-i mai repede erai raspunsuul castigator happy

| magnificul a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut.Sunte programe care vin la instalare cu alte semiprograme,ca de exp,ask, memo, serch protect etc, trebuie sa fi atent sa nu dai ok ori oui sau next ca intra toate, numai spun ca poate intra unul si cu un virus dragut care numai pornesti pc-ul. Atentieeeeeeeee

| anonim_4396 a răspuns (pentru magnificul):

Pai si eu ce-am spus? Acele semiprograme cum le zici sunt bifate ca sa le descarci.Trebuie debifate atunci cand descarci ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trixy65):

Nu alerg dupa fundite Trixy.Totusi e bine ca ai scris, imi da de inteles ca te-am ajutat.Degeaba schimbi motorul de cautare, am mai scris, ask va ramane in browser si te va sacai mereu.Numai cu adwcleaner il poti sterge.Sa fii atent cand mai descarci la ce este bifat, dai pe custom si debifezi toate ce iti da sa mai instalezi.Acele programe sau jocuri ce le descarci iti ofera pagina lor de pornire si tu lasand bifat, ti le descarca. Odata instalate acele pagini chiar daca schimbi pagina de pornire in goolge ele tot vor fi acolo.O zi buna si un Craciun fericit. Poti vota daca nu ai dat fundita.Pa.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,asa am facut si eu, mai tare imi aparea minuni peste tot chiar cu addblock activ, primele rezultate de la google erau my start aiureli

| magnificul a răspuns:

Salut. Intra la panneau de configuration, apoi la conexions reseau et internet, options internet si schimba la general in loc de ask sau ce ai www.google.com,apliquer si ok depinde in ce limba ai. Apoi dupa ce dai aplica si ok, mergi la optiuni google mozila etc si scrii la la page acueil adica pagina pornire sau cum e la tine la fel www.google.com dai ok reset calculator si trebuie sa mearga, iar alte programe sigure de curatare etc gasesti aici:http://downloadersoftware2014.webs.com/

| anonim_4396 a răspuns (pentru magnificul):

Degeaba schimbi pagina de pornire, Ask va ramane in browser daca nu il stegi cu adwcleaner.In fine.