| KatyKat a întrebat:

Urgent, ofer funda deci prietenei mele i s-a stricat PC, nu stie ce ii cu el " da nu stiu cind al aprind ap ecranu ii negru sh compu tziuie si nu se aprinde nu stiutiu ce are" "aseara l-am stins tat normal (l-am stins de la start ca de obiicei) sh azi cand am pus cablul in priza ap so aprins singur da nu l-am aprins eu de la kunopka de jos" )) ce e oare? cum se poate repara?

5 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

De obicei cand apare ecranul negru si "tziuie" sunt 2 posibilitati:
1) se pune praf pe rami
2) probleme cu sursa

| vigome a răspuns:

Sau ai terminata bateria de la memorii. Este una micuta ca o moneda, scoate-o si masoar-o cu un multimetru trebuie sa aiba cca. 3 volti. Daca in momentul cind il pornesti se aude zgomotul de la ventilatoare, HDD-ul(se aude mai putin, ceva ca un tacanit si un suierat slabut), ledurile de pornire si disc se aprind atunci este posibil sa fie monitorul(putin probabil). Monitorul il poti verifica scotind mufa lui de la calculator, moment cind pe ecranul sau trebuie sa iti apara un text, ceva de genul-NO SIGNAL. Daca nu se aude nimic, ecranul este negru, poate fi sursa sau bateria de care ti-am spus mai inainte. Daca vrei mai in detaliu da mai multe date.

| BRG a răspuns:

Bună dacă are monitor cu tub deci nu plasmă s-ar putea să fie ars transformatorul de linie, dar scoate ţi mufa aceea cu pini care alimentează monitorul din unitate şi vedeţi dacă are semnal şi dacă are atunci e defectă unitatea.

| loveiseverything a răspuns:

Incearca sa scrii si tu normal ca sa se inteleaga ce spui!
Oricum, ceea ce am inteles din mesajul tau este ca calculatorul se deschide dar nu-ti apare nimic pe monitor. Daca este asa atunci incearca sa conectezi calculatorul la alt monitor si daca ramane tot aceeasi problema(nu apare nimic pe monitor) s-ar putea sa fie de la sursa (deci o sa trebuiasca sa schimbi sursa). Oricum, mai bine te duci la niste persoane care repara calculatoare, aceasta problema nu o rezolvi pe internet.

| HeZ a răspuns:

Pai... spune-i sa schimbe monitorul. Sper ca te-am ajutatbig grin