| JulyDreams a întrebat:

V-ati simtit vreodata spionati de laptop sau telefon? Eu am fost mai devreme sa iau mancare pentru pisica si acum mi-a aparut o reclama la Purina.
Fix Purina cumparasem. E suspect ca n-am cautat pe net nimic legat de hrana pentru pisici. Alte deviceuri in casa nu am. Cum si-o fi dat seama?
Vi s-au intamplat chestii de genul?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I

Asta. Are mai multe teste, deoarece el zice c-a gresit in primul pentru ca era un live pe Youtube si automat Youtube ii folosea microfonul si Google detine Youtube bla bla. A mai facut 2 teste ulteriori, poti sa te uiti la ele.

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Da, e foarte posibil ca Google sa foloseasca microfoanele pentru a te asculta si a iti recomanda anumite lucruri pe baza a ceea ce "aude", totusi ei neaga ( cum e si normal ) asta. Nu mi s-a intamplat personal dar nu imi pare chiar asa incredibil. E un tip pe Youtube care testeaza asta.

Totusi nu e nimic creepy pentru ca nu sta nici un om sa te asculte si gandeste-te ca sunt miliarde de astfel de inregistrari. E aceeasi poveste ca si cu hackeri. De ce ar vrea un hacker sa-ti sparga tie un cont de Facebook? Ce poate obtine de pe urma lui. Aici vorbim despre hackeri seriosi si in special persoane care nu au nici o legatura cu tine.

Ma gandesc la chestia asta functionand in felul urmator, Google asculta, tu rostesti un cuvant care se potriveste cu ce are el in baza de date si el iti pune la recomandate chestii legate de ce ai zis.

| JulyDreams explică (pentru Ineys):

Ce tip pe Youtube?

| Ineys a răspuns (pentru JulyDreams):

Https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I

Asta. Are mai multe teste, deoarece el zice c-a gresit in primul pentru ca era un live pe Youtube si automat Youtube ii folosea microfonul si Google detine Youtube bla bla. A mai facut 2 teste ulteriori, poti sa te uiti la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| RavenNymph a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat de multe ori si mi se pare extrem de dubios. De exemplu, la un moment dat vorbeam cu mama ca as vrea sa imi cumpar o periuta de dinti electrica si la maxim un sfert de ora dupa mi-au aparut foarte multe reclame la periute electrice. Nu cautasem pe google niciodata ceva legat de asta si nici nu vazusem pana atunci acele reclame. De atunci am devenit foarte sceptica si camera de la laptop, de exemplu, o țin mereu acoperita.

| JulyDreams explică (pentru RavenNymph):

O fi fost microfonul de la telefon sau laptop. Creepy.

| Apokales a răspuns (pentru JulyDreams):

Cineva mi-a spus ca un pusti pe net a facut un video si a vrut sa verifice daca telefonul il spioneaza. A spus langa telefon faptul ca vrea un caine si o lesa, el ne avand nici o legatura cu cainii, nu avea caine, nu se gandea vreodata sa-si ia caine. Dupa cateva ora i-a aparut reclame cu accesorii de caini straight face. Nu stiu daca este adevarat, dar pe baza cautarilor pe google iti apar ads-urile.

| JulyDreams explică (pentru Apokales):

Nu m-ar mira sa fie adev. O sa incerc si eu big grin