| Pop_Lucas_1993 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, am o problema mare la Pc!

Cand deschid computerul imi apare ca se incarca si dupa aceea imi apare bkue screen pentru o fractiune de secunda si dupa mi se restarteaza computerul.Am incercat sa il bag in safe mode dar tot aceeasi problema.Nu pot face nimic.Va rog ajutati-ma, dau funda pentru cel mai bun raspuns!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Windows, drivere, memorie, hard disk...alege-ti!

| BogdanSVPetc a răspuns:

Ok,in cel mai rau caz e de la hardisk, sau de la placa video, atentie, nu e ceva pe plan software(partea logica) daca ti se intampla asta si in safe mode.
Daca vei incerca sa reinstalezi windows-ul nu va face asa in timpul instalarii deoarece creierul care va coordona va fi sursa de pe care il reinstalezi.Eu pun pariu ca e hardul dus si daca il vei reinstala sa zicem ca mai merge un pic.
Dar cum recuperezi fisierele care sunt in partitia windows si vor fi sterse la reinstalarea acestuia.Te ajut tot eu:
Sunt doua metode, una scurta si una lunga:
-la cea scurta(indiferent daca ai windows 7, kubuntu, xp etc) trebuie sa faci rost de un DVD bootabil cu windows 7.Il bagi in calculator, il bootezi, pana apare fereastra de instalare.Acolo jos ai reparare windows(ceva de genu, in functie de limba); dai la reparare si daca gaseste solutii nu da sa repare dai x si gasesti undeva in dreapta jos tot acolo un buton cu load driveres sau incarcare draivere.Dai acolo si apoi te duci prin tot PC-ul si pui pe in stick ce e mai important.
-acea metoda mai lunga, nu presupune nici un dvd cu windows, sau alte softuri.
Atenti, merge doar daca ai windows 7.
Cand deschizi Pc-ul si esti in partea de animatie windows, in care zboara 4 culori si fac acel steag scoti PC-ul din priza(il stingi fortat).
Astfel, cand il vei deschide va aparea o optiune cu windows repair, si dai pe ea.
Il lesi sa se repare(aici dureaza mult)si la urma in stanga sus a ferestrei deschizi certificatul Microsoft responsbil pt.toate.Ti se va deschide un certificat, o fereastra notepag. Apoi dai sus la file si apoi open.Si ai intrat in PC, dupa careai acces la tot, doar sa dai acolo jos sa se afiseze tot felul de fisiere, apoi cu un stick, procedezi la fel ca sus.Sticul recomand sa-l pui inca de cand e pc-ul stins.
Stiu ca ce-am spus ti-ar fi de mare ajutor si sper sa intelegi tot, fundita?

| Atat_Melek_Shi_1965 a răspuns:

Cred ca ti s-a stricat windows-ul

| Pop_Lucas_1993 explică (pentru Atat_Melek_Shi_1965):

Ce tot spui? Habar nu ai de pc-uri.