| anonim_4396 a întrebat:

Va rog din suflet ajutati-ma, aseara cand m-am uitat la configuratie imi arata 2gb memorie, dimineata cand m-am trezit si am deschis pc am ramas foarte surprins nu imi arata decat 766 si merge foarte greu pc-ul.De la ce poate sa fie oare, dau funda celui care ma ajuta.Mentionez ca am verificat cu mai multe programe am crezut ca da eroare de la programe si arata aiurea.Acum am Speccy instalat si imi arata 766 la mai computer proprieteti tot la fel.multumesc anticipat pentru ajutor.Se poate sa fie de la placuta de memorie?

Răspuns Câştigător
| eandopuncttk a răspuns:

Daca zici ca ai doar o singura placuta incearca sa o muti in alt slot, dar curata slotul inainte de a o baga.
si daca zici ca placa video e separata nu ar trebui sa iti manance nimic din ram.

3 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

A venit bazuzu azinoapte la tine in vizita si se pare ca nu a plecat cu mana goala.
fii mai explicit. is doua platute de ram? placa video e incorporata...
?

| ionel27ro a răspuns (pentru eandopuncttk):

Era conceput pentru 4 gb
un slot din pacate e ars si nu mai am decat o placuta de 2gb placa vide nu este separata gforce 8500 gt

| eandopuncttk a răspuns (pentru ionel27ro):

Daca zici ca ai doar o singura placuta incearca sa o muti in alt slot, dar curata slotul inainte de a o baga.
si daca zici ca placa video e separata nu ar trebui sa iti manance nimic din ram.

| JustCosmin a răspuns:

Da. Este posibil ca una din placute sa se fi ars. Cum niciodata nu o sa-ti apara in My Computer ca ai 2 gb, ci 1. xx Gb din cauza ca o parte din memorie o utilizeaza windowsul la pornire, tie cu siguranta ti s-a ars o placuta. Daca este o singura placuta de RAM de 2GB, incearca si mut-o in alt slot si vezi daca e ok.
Poti face si un test la memorii sa vezi daca sunt ok, cu ajutorul utilitarului de aici: http://www.memtest.org/