| anonim_4396 a întrebat:

Va rog foarte mult am probleme cu pc`ul acum am bagat windows xp sp2 si nu am sunet nu merge... am luat programul slimdrivers am instalat toate driverele (si realtek high definition ) dar tot nu merge...nici castile nici boxele ce sa fac,,,, si acum nu mai pot dezinstaala realtek sa bag altul sau ce pana mea sa fac va rog ajutati-ma is cu nervii la pamant.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| George189 a răspuns:

Daca placa ta audio este onboard, vezi ce model de placa de baza ai si intra pe site-ul producatorului si downloadeaza de acolo driverul audio pentru placa ta. daca nici asta nu merge, verifica daca ai bagat bine mufa la boxe in placa audio, e pe culori acolo (daca ai doar 1 mufa la boxe, trebuie sa intre in mufa verde din placa audio). daca ai luat driverul de pe pagina producatorului si boxele sunt bagate bine si tot nu merge, atunci probabil e ceva dus, nu mai tine de drivere

| dupdap a răspuns (pentru George189):

Multumesc... m`am descurcat am luat high definition si acum merge v-a multumesc mult pentru ajutor.

2 răspunsuri:
| Boramet_Ender_1990 a răspuns:

Esti sigur ca ai chip din versiunea HIgh Definition codec?
Sa nu fie un chip mai vechi. Driverele care ti le gaseste aplicatia ta, te poate duce in eroare uneori. CEl mai bine daca ai ochii buni si stii, desfaci capacul la unitate si te uiti dupa simbolul producatorului.
Ma gandesc ca poti avea un ALC97 standard si nu un hd realtek audio codec.