| DariaSofia95 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! nu reusesc nikicum sa scriu cu diacritice! nu pot! selectez peste tot limba romana, incerc tot felul de combinatii de tase, si nu merge! nu pot! ce e de vina? tastatura? sau ce sa fac? va rog sa ma ajutati, am nevoie urgent de asta!

Răspuns Câştigător
| gki1980 a răspuns:

Pentru XP:

Start -> Control Panel -> Regional and Language Options -> Languages tab ->Text services and input languages -> clic „Details…"

Installed services -> clic „Add…". Din meniul desfășurabil „Input language" alege „Romanian". Din meniul desfășurabil „Keyboard layout/IME" alege „Romanian (Standard, cu sedile)", clic „OK".

Installed services -> clic „Add…" Din meniul derulant „Input language" alege „Romanian. Din meniul derulant „Keyboard layout/IME" alege „Romanian (Programmers, cu sedile)", clic „OK".

Pentru Windows 7:

Start-Control Panel- Clock, language and region-change keyboards or other input method. În fereastra care se deschide, intri in tab-ul Keyboards and languages. Click pe Change keyboards. În fereastră dai Add și alegi Română. Dai OK, după care Apply, OK din nou. Mergi apoi sus la tab-uri, intri la Language bar și te asiguri că e selectată a doua opțiune (docked in the taskbar). Dai OK și, eventual, un restart la calculator.

1 răspuns:
| cezarelzaharel a răspuns:

Http://www.diacritice.com/ sper ca am fost de ajut. Funda?!?