| Psycho777 a întrebat:

Va rog sa raspundeti doar cei cu experienta si poate autorizati in domeniu. Deci:

Vreau sa imi cumpar un laptop (i5-3210m 2.5ghz, 6-8 GB Ram, Placa video nVIDIA gt 630m) care sa il folosesc in special la gaming (sa poata rula cele mai noi jocuri care au aparut si care vor aparea).

Acum vreau sa va intreb: Se poate inlocui placa video 630m cu o placa gtx 570 sau gtx 660 ). Faza e sa fie GDDR5 de 256Biti ca sa ruleze jocuri la setari high spre ultra.

2) O alta treaba ar fi daca mi-as lua laptop cu aceleasi dotari doar ca diferenta e placa video ATI RADEON HD 7670 [asemanatoare gt 630m]. Mi-as putea-o inlocui cu o placa ATI RADEON sau SAPPHIRE sau AMD RADEON HD GDDR5 de 2GB / sau 1GB de 256 biti?

Deci intrebarile sunt:
1)S-ar putea asta?
2)Daca da, Ce ar fi mai bine sa aleg?

Mentionez ca am citit pe internet, ca la laptopurile contemporane, este posibila upgradarea placii video. Este doar putin dificil dar este posibila upgradarea.

5 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Gtx 570 si gtx 660 nu se pot pune pe un laptop, sunt prea mari...nu se poate inlocui placa video de la un laptop, daca scrie ca e placa dedicata inseamna ca are un procesor separat pentru grafica dar nu inseamna ca il poti schimba... daca nu esti convins mai bine pune niste intrabari aici:
http://www.mygarage.ro/intrebari-opinii-sugestii-pc-garage/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de laptop. Daca scrie ca are placa dedicata se poate inlocui. Daca este integrata nu se poate inlocui.

| IulianP a răspuns:

Placile video mentionate de tine sunt pentru sisteme desktop si nu pot fi montate pe laptop.
La unele laptop-uri se poate schimba placa video insa este destul de costisitor acest lucru si nu merita.

Daca vrei gaming cumpara un sistem desktop deoarece este mult mai performant decat un laptop in aceeasi bani.

| TCosmin a răspuns:

Vrei sa joci Gta 5?

| dbem a răspuns:

Mai bine du-te la un la mai multi reprezentanti gen : altex unitch ect si ei vor sti, la laptopuri este mai complicat