| ___MME8 a întrebat:

Va salut,am un PC care a venit cu Ubuntu instalat, mi-am cumpărat stick cu windows
PC-ul are si SSD si HDD, am inteles ca trebuie sa scot HDD daca vr sa il instalez pe SSD si viceversa,
Sau doar aleg unde trebuie sa se instaleze?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa scoti nimic, cand o sa intri in instalare, la faza cu partitiile, vei vedea Disk 0 si Disk 1 in numele partitiilor. Insumeaza ce spatiu ai pe partitiile fiecarui Disk si ala mai mic e automat SSD-ul, stergi toate partitiile de pe el si faci una noua (cel mai probabil Ubuntu a folosit ext4 si nu te lasa sa instalezi direct in aia pana nu o formatezi ca NTFS).

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

În momentul instalării windows o sa îți ceara sa selectezi partiția dacă ști fiecare hard ce memorie are le formatezi dai new nou nu modifici nimic si ok pe ambele și după selectez pe care vrei sa instalezi windosu nu trebuie sa scoți nimic pe unu o sa ai windosu și celalalt va fi gol