| Red24 a întrebat:

Va salut. Daca 7-8 dispozitive sunt conectate la netul generat de acelasi router, fiecare dintre aceste dispozitive are alt IP?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe reteaua locala a router-ului fiecare dispozitiv primeste un IP provizoriu, pana ce este conectat.
Pe reteaua serverului de internet poate sa se intample la fel sau poate fi alocat un IP permanent (pentru uz profesional).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, fiecare dispozitiv va avea un IP diferit în rețeaua locala formata de router. Vor avea un ip din clasa 192.168... Dar in internet toate vor iesi cu acelasi IP extern

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Daca e pe IPv6, fiecare dispozitiv are IP-ul sau public.

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar cine are IPv6?!? ca eu nu am auzit pe nimeni si lucrez si in IT
IPv6 e o mare TEAPA, din cauza ca, formularele de inregistrare sunt CRIMA, TREBUIE sa iei o cantitate mare de IP-uri SI TREBUIE SA FOLOSESTI MAI MULT DE JUMATATE

hai sa ii explicam omului realitatea, asa invata tongue

sunt 2 tipuri de IP-uri: publice si private
public inseamna ca cineva de pe internet se poate conecta DIRECT la respectivul IP, fara ca tu sa initiezi conexiunea (evident trebuie sa existe un serviciu la care se se conecteze, chestia asta se aplica in general la un serviciu business, in care o firma are nevoie sa aiba un server disponibil oricand pe internet, pentru clienti si nu numai

privat inseamna ca, chestia asta nu se poate...

ei bine, in spatele unui router, sunt in general NUMAI ip-uri private, care pot fi folosite oriunde in spatele unui router, orice router, ACELEASI IP-uri (cele mai comune incep cu 192.168.x.x)
chiar routerele ieftine nici nu stiu sa faca routare, ci numai NAT, care inseamna translatare din IP privat in public, adica printr-un singur IP public sa poata iesi mai multe private

insa pe internet, toti clientii routerului, ies cu acelasi IP, public, care poate sa fie pe router, insa mai nou, la gigi, nici pe router nu mai primesti ip public

asta fiind solutia din cauza careia inca nu s-a trecut cu, catel si cu purcel pe IPv6 si totusi IP-urile din IPv4 inca nu s-au terminat

| doctorandus a răspuns (pentru JicaContra):

Nu zau? Eu am primit un /64 de la provider.

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Ce provider si ce abonament ai (cat platesti)? tongue
SINCER nu stiu pe nimeni (IRL) cu IPv6
asa ca acum m-ai facut curioswinking

| doctorandus a răspuns (pentru JicaContra):

In Olanda, in jur de 65 Euro/luna (pentru internet, telefon fix, TV).

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Super tare, felicitariwinking

| doctorandus a răspuns (pentru JicaContra):

De fapt nu e tare: pe termen lung providerul vrea sa ne treaca pe toti pe DS Lite. Adica sa nu mai avem adresa publica de IPv4 proprie.

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

big grin
multumesc
tocmai ai confirmat ce am spus si... STIU de ipv6

E UN RAHAT!

| sierra1 a răspuns:

Folosește o mască de subrețea (este o metodă de a împărți o rețea IP). În notația CIDR, o mască de subrețea este specificată prin scrierea primei adrese IP din rețea, urmată de caracterul slash (/) și de lungimea prefixului subrețelei.

După cum știi, o adresă IP este divizată în două părți, una pentru identificarea rețelei și una pentru identificarea stației de lucru. Folosind masca de rețea, rețeaua principală este împărțită în două sau mai multe subrețele. Acest lucru de realizează prin operația ȘI (AND) între adresa IP și masca de rețea. În termeni simpli, asta înseamnă că o parte din biții pentru identificarea stației de lucru sunt folosiți pentru identificarea subrețelei.

și asta e doar pe scurt...

| gelu1970 a răspuns:

Da

| PainTech a răspuns:

Fiecare are IP privat diferit (IP-ul folosit in interiorul retelei locale).
Toate au acelasi IP public (IP-ul folosit in exteriorul retelei locale).

| floreadan a răspuns:

Da, fiecare are un IP diferit