| Cristian869 a întrebat:

Va salut pe toti prietenii de pe TPU. Am un televizor portabil tft de 8 inch LCD merge la priza de 220V cu alimentator de 12V si are un acumulator care tine numai o ora. As vrea sa stiu daca pot sa il leg direct la o baterie auto de 12V in casa adica unde intra mufa de 12V de la alimentator sa bag direct de la bateria auto cu fire si o mufa deci sa bag in el 12V.

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Din cate stiu SI EU, iar CatalinGti se pare ca habar nu are, bateriile de masina nu e recomandat sa le folosesti in casa, pentru ca pot sa se scurga, iar in ele e acid, altfel toate UPS-urile ar fi facute direct cu baterii de masina si nu cu acumulatori mai scumpi si mai slab performanti

deci, de putut (fizic) poti, doar fii atent cu bateria aia
si
fi FOARTE atent cand legi firele, ca daca le, legi invers, s-ar putea sa se arda TV-ul, asta nu e curent alternativ sa poti baga mufa in orice fel, asta e continuu si are plus si minus

| FPKRamon a răspuns:

Pune ceva sub baterie daca o faci, ca s-ar putea sa mai curga de la ea.
facuse un vecin asa cu bateria, si cu un alternator si un invertor.
avea pc-ul si televizorul conectate la baterie.
si mergea.
ceva curent continuu,

| anonim_4396 a răspuns (pentru FPKRamon):

Pe unde sa curga din baterie si ce?
Si ce invartea alternatorul la vecinul ala al tau? ca daca era bagat in priza, n-a facut nimic laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru FPKRamon):

Si pc si televizor? Cand le pornea pe amandoua in acelasi timp nu sărea siguranta?