| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Va salut TPU. Revin cu o noua intrebare? Am o combina audio AKAI ( ea merge nu are nici o problema am si boxele la ea). Intrebarea este daca pot conecta un swboofer la ia. Ea are doua iesiri de 75W (fiecare ).POT conecta swbooferul la iesirile boxelor si sa le pastrez si pe ele ( adica doua boxe si un swboofer ) Ea are impedanta pe 4OHM si Boxele au 75w. Pot pune si swboferul de 90W si 4 ohm la iesiri si sa pastrez si boxele? nu as vrea sa ard Combina audio (adica amplificatorul din ea ) se poate? Funda+ Vot

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

DA! Ai specificat ca combina are 4 ohmi deci e normal ca boxele sa fie pe o impedanta de 4 ohmi.In legatura cu statie prietenului POATE sa puna difuzoare mai mari ca impedanta (4-6 ohmi).La 4 ohmi puterea o sa scada putin, insesizabil iar daca puterea (W) e mai mare cu atat mai bine.De la 3, 2 ohmi la 4 nu e o diferenta mare! Intodeauna trebuie avut grija ca impedanta(boxelor/difuzoarelor) de iesire sa NU FIE MAI MICA decat impedanta statiei(amplificatorului)

15 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu. E o combina stereo, nu are sunet 5.1. Oricum ai lega subwooferul, dezechilibrezi canalele, iar pe canalul pe care ai pus subwooferul ori il vei arde ori se va auzi mai incet. Majoritatea etajelor finale sunt cu
1 singur circuit integrat de putere (dublu) stereo. In plus Subwooferul este un difuzor care reda numai frecventele joase, iar boxele deja au filtre in ele care separa frecventele.
Inca unul in plus se va auzi urat.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Ok mersi de raspuns. Dar Vroiam sa-i pun si un swboofer. Nu pot sa-i las o boxa si swboofer-ul si nu ii mai pun cealalt boxa?

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Cu placere. Asa merge, dar daca boxele originale au 8 ohmi si tu pui de 4, nu poti sa dai volumul mai mult de 60% pentru ca etajul final se va incazi cam tare.(pe canalul respectiv se va auzi mai tare) si exista riscul sa arzi etajul final.
Daca au aceeasi impendanta nu e nicio problema.(nu ai spus de impendanta au boxele originale).

| stlucian a răspuns:

Da. Poti lega un subwoofer pe una din iesiri dar legata in serie cu boxa respectiva.In acest fel obtii 8 ohmi ca impedanta si nu risti sa arzi finalul.

http://www.soundblog.ro/wp-content/uploads/2010/04/serieparalel.JPG

Vezi imaginea din dreapta "conexiune serie".

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Deci asa. Mersi Lucian! happy

| AdrianBoss17WOLF explică:

Va astept raspunsurile! happy

| AdrianBoss17WOLF explică:

Dar numai in serie? in paralele nu merge?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

In paralel o sa ai numai 2 ohmi si risti sa arzi finalul!
E adevarat ce spune horia2012 dar sunetul nu va fi distorsionat pe canalul respectiv doar puterea din boxa respectiva va fi impartita! Iar la urmatoarea intrebare poti linistit sa pui subwoofer-ul pe un canal in loc de boxa avand aceiasi impedanta nu risti nimic.Chiar daca puterea e mai mare subwoofer-ul va primii tot aceiasi putere data de final.E recomandat ca difuzoarele (boxele)sa fie mai mari ca putere sau cel mult egala cu puterea finalului!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Din pacate nu am specificat dar ele au 75W pe 4 Ohm ( cat iesirile din Combina) Deci merge faza cu subwoofer-ul?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Deci merge DA sau NU

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Revin cu o scurta intrebare. Un prieten de-al meu are o statie audio nu foarte performanta are 50W pe 2 iesiri si 3.2 ohm, Difuzoarele ei originale au si ele 50W pe 3.2 ohm. Intrebarea este daca poate sa puna alte difuzoare tot de 50w si nu mai sunt de 3.2 ohm si de 4 ohm. Poate sa le puna cele de 4 ohm in loc de cele de 3.2 ohm? Eu nu stiu ce sa ii spun. Dee aceea va inteb pe voi?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Deci poate sa puna difuzoare de 4 ohm?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Mersi mult Lucian pentru raspunsuri. Sa ai un craciun fericit si plin de bucurii... happy

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Da! Linistit.

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Si tu la fel.Multumesc. thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

DA! Ai specificat ca combina are 4 ohmi deci e normal ca boxele sa fie pe o impedanta de 4 ohmi.In legatura cu statie prietenului POATE sa puna difuzoare mai mari ca impedanta (4-6 ohmi).La 4 ohmi puterea o sa scada putin, insesizabil iar daca puterea (W) e mai mare cu atat mai bine.De la 3, 2 ohmi la 4 nu e o diferenta mare! Intodeauna trebuie avut grija ca impedanta(boxelor/difuzoarelor) de iesire sa NU FIE MAI MICA decat impedanta statiei(amplificatorului)