| anonim_4396 a întrebat:

Vor prelua roboții locul oamenilor sau se va urmări nemurirea prin robotică?

https://youtu.be/9fQPG9DVrjg

7 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Rolul roboților nu este acela de a înlocui oamenii, ci de a-i ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vor prelua locul oamenilor. Cel puțin nu în România. Noi nu cumpărăm o amărâtă de locomotivă de la germani, la mâna a 7a cu vrei 2 mil de euro bucata, în condițiile în care cifra de afacere CFR este de 1.2 mld ron. laughing Păi o tehnologie atât de avansată care ar valora milioane de euro?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Același lucru și în mapn, aceeași tehnică militară de zeci de ani. Noi n-am prea avansat în domeniul militar (comparativ cu celelalte țări, bineînțeles)

| Fabianaa a răspuns:

Întrebarea ta transmite aceeasi energie ca idea ca în 2012 s-a sfârșitul lumea.

| Mihai8767 a răspuns:

Ambele variante. Cu locul de munca este deja de mult. Sunt multi roboti care au schimbat multe locuri de munca cum ar fi industria auto, mai nou si medicina. Acesta este viitorul ca vrem ca nu vrem. Si daca te referi la "locul oamenilor" ca fiinta, aici treaba e putin cam complicata. De exemplu se lucreaza de ceva timp in companiile mari cu dezvoltarea Artificial Intelligence care da, ar putea cu usurinta sa ia locul oamenilor gandind si facand ceeia ce face un om, ba chiar mai mult, dar vorbim deja de un scenariu foarte indepartat in care omul va fi inlocuit de roboti. Mai degraba ca scenariu mai aproape de viitorul nostru e acela de a se dezvolta ca sa zicem o viata mai lunga prin organe artificiale si asa zisi cyborgi. E un subiect mult de discutat pe tema asta. Nu trebuie sa ne speriem de asta atata timp cat oameni pot controla ceea ce creaza, dar cea mai mare frica a unor printre care si Elon Musk esre "singularitatea robotica A.I.", adica un robot A.I. atat de mult avansat incat sa nu mai depinda de om (ajuns in stadiul in care singur poate sa isi creeze updateuri si sa ia orice forma doreste prin rearanjarea atomilor(nano tehnologie)) dar din nou un scenariu foarte indepartat.

| CipriTheBro a răspuns:

Da robotii o s-a preia locul oamenilor in circa 50-60 de ani dar asta o s-a ne ajute si o sa va spun si de ce.
In primul rand oamenii nu o s-a mai lucreze in job-uri epuizante si mizerabile.
In al doilea rand in cazul in care peste 50% din populatia Pamantului ar ajunge fara un loc de munca s-ar aplica un venit universal de baza care o s-a varieze de la tara la tara
In al treilea rand cel mai probabil cu imbunatatirea patentului de baza de la NeuraLink o s-a putem sa ajungem nemuritori din punct de vedere digital.

| Mihai8767 a răspuns (pentru CipriTheBro):

Economia va avea cel mai mult de suferit, si baieti destepti cu roboti numai de castigat. Restul oamenilor vor muri efectiv de foame, nu prea cred un scenariu in care sa fie bani alocati de UE sau SUA pentru a sta acasa si a nu face nimic, practic trimiti robotul sa munceasca, iar tu platesti oameni sa stea sa se uite la televizor. Roboti ca roboti nu sunt vesnici si au nevoie de mentenanta, deci cam tot pe la un muncitor ajungi, dar scapai de darile la stat, de asta ar fi mai profitabil roboti. Oameni bogati sa inbogatesc pentru ca creaza scenarii favorabile lor (venind cu idei inovative si gandid mult in viitor) si unul dintre scenarii in care tu stai acasa si esti platit pentru asta, te asigur, nu este in planul lor.