| craiova2 a întrebat:

Vreau sa bag windowsu 7 de pe dvd pe un laptop Lenovo m5400, am dat f 12 imi apare ata hddo ST500LM000, ATAPI CD PLSD DVD-RW SI PCI LAN, am dat atapi cd dar nu imi nu merge cum fac dvd butabil

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Încearcă să butezi cu ISO-ul de pe USB. Poate din cauza că DVD-ul e scris la viteză mare nu îl citește opticul laptop-ului.
Pentru asta ai nevoie de un stik USB și de aplicația Rufus cu care șa faci un Stik butabil cu Wingoz-ul. Aplicația se poate obține gratis de aici:
http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO
Succes

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi că Laptop-ul are Windows 8 instalat pe el atunci știi că trebuie să intrii în UEFI și să dezactivezi prostia de decure boot și apoi să treci la instalarea Windows-ului 7.
Dacă nu există opțiunea asta în UEFi, ești condamnat la Windows 8 pe veci. oricum lucrul ăsta se distinge clar da©a are pe el logo-ul de Windows 8 și scrie pe el certified for Windows 8.Pe aceste modele Secure boot-ul nu se poate dezactiva deoarece s-a codat frimeware-ul UEFI exclusiv pe Windows 8.Succes

| craiova2 explică (pentru DeyCj):

Am windowsu 7 instalat am cumparat ieri laptopu

| DeyCj a răspuns (pentru craiova2):

Încearcă să butezi cu ISO-ul de pe USB. Poate din cauza că DVD-ul e scris la viteză mare nu îl citește opticul laptop-ului.
Pentru asta ai nevoie de un stik USB și de aplicația Rufus cu care șa faci un Stik butabil cu Wingoz-ul. Aplicația se poate obține gratis de aici:
http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO
Succes

| horia2012 a răspuns:

Nu-l faci tu bootabil.Descarca de aici o imagine ISO cu W7, scrii un DVD cu ea si instalezi din nou.
http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/

| TnT123 a răspuns (pentru horia2012):

Da are dreptate. poate nu il faci bootabil

| craiova2 explică (pentru TnT123):

L-am instalat pe pc deci e bootabil problema e la laptop

| TnT123 a răspuns:

Incearca CD PLSD DVD-RW (in caz de vrei sa instalezi windwos 7)

Funda?

| craiova2 explică (pentru TnT123):

Multumesc pentru ras dar am incercat CD PLSD DVD-RW de 20 de ori si nu merge