| Vectra1 a întrebat:

Vreau sa fac overclock la procesor Intel core tm 2 duo cpu T7300 2.00ghz(2Cpus) ~2. 0ghz. Se poate intampla ceva rau daca ii fac? ( sa se arda? )

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In mod normal riscul ca acesta sa se supraincalzeasca si sa se arda va creste mult mai mult ca inainte sa ii facei overclock, daca nu ai un cooler puternic posibil ca in scurt timp procesorul sa se arda.

| Vectra1 explică (pentru OldSoul):

Ce imi sugerezi sa fac sau nu?

| OldSoul a răspuns (pentru Vectra1):

Eu iti spun ca e mai sigur sa il lasi asa, oricum nu vei scoate mare putere din el dupa overclocking, acum decizia si riscul iti apartine.

| Jipa95 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu vezi ca este procesor de laptop? Laptopurile au biosul blocat nici chiar daca ar vrea sa faca OC nu ar putea. ALta data raspunde numai daca stii nu mai vorbi bazaconii.

| OldSoul a răspuns (pentru Jipa95):

Si ce ma ca nu am inteles?
De cand overclock inseamna doar din bios?
Ia arunca un ochii aici si vorbim noi dupa... https://www.youtube.com/watch?v=Bzl7ikMXywk&feature=youtu.be

| Jipa95 a răspuns (pentru OldSoul):

Ma tu ce nu intelegi ca el chiar si daca ar vrea nu poata sa faca OC pe procesorulu ala? Ai scris si tu pe google cum sa faci OC unui laptop si imi trantesti mie videoclipu ala? Invata bai copilule, mai citeste si tu, documenteaza-te.

| Jipa95 a răspuns (pentru OldSoul):

Si nu mai suntem in anii 90' sa se arda. Componentele acum mai nou au si ele sisteme de protectie. Odata ajuns la o anumita temperatura se inchide automat nu se mai arde.

| OldSoul a răspuns (pentru Jipa95):

Ai vazut foarte clar ca se poate face OC si la laptop, desigur nu tocmai la propriu din bios, daca la aste te refereai.
Si nu imi spune tu mie ca procesoarele nu se pot arde din cauza supraincalzirii, ca sunt protejate, daca ar fi cum spui tu iti dai seama ca nu s-ar mai produce si vinde alte procesoare, toti producatorii de procesoare Intel, amd, trebuie sa isi vanda produsele, crezi ca ei sunt asa de prosti sa faca procesoarele perfecte sa nu se poata defecta?

| Jipa95 a răspuns (pentru OldSoul):

Daca te referi la tehnologia turbo acolo unde poti mari frecventa procului de ex. de la 2ghz la 2. 4ghz sa stii ca ala nu inseamna OC. Oricum vad ca ma contrazic cu morile de vant.

| gelu1970 a răspuns:

90% il vei arde.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Sa ti se arda, dar mai intai fa-i un test, sa vezi pana la ce frecventa ajunge exact, bafta!winking big grin

| LDCCristi a răspuns:

Hai ca te luminez eu. Procesoarele cu tehnologie Turbo sunt de fapt downclock si cu aceasta tehnologie faci overclock la puterea lui din stock...(asta e toata treaba si cica mama mama ce face...)
A face overclock se face la procesoare mai mari de 3 Ghz care suporta overlock si temperaturi mari..Se stinge pentru ca el are o temperatura maxima de exemplu 70 de grade.Cand nu e in overlock si uite asa se blocheaza: o ia incet 30 de grade-40-50-60-70 puf s-a stins.Dar cand i faci overclock si sare direct 30 de grade la 100 nu mai are timp sa intre in protectie si se arde de aceea e periculos overclock-ul.
Si de ce ai vrea sa faci overclock oricum nu vei scoate mult asa ca te sfatuiesc lasa-l asa cum e el ca e destul de bun.