| Alin1882 a întrebat:

As avea si eu nevoie de putin ajutor. Am prins un virus pe PC, si acuma nu imi mai porneste PC-ul. Imi zice:

"AMIBIOS(C)2004 American Megatrends, INC.
P4DUAL-915GL BIOS P1.50
CPU: Intel(R) Celeron(R) CPU 2. 53GHz
Speed: 2.53 GHz

Press F2 to run setup
Press F11 for boot menu
Dual-Channel memori mod

(C) American megatrades, inc."

Tastatura nu e prin USB. La alte Pc-uri merge. Dar la acesta nu. As avea nevoie de un raspuns. Cat mai repede. Va rog frumos. Dau funda. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ce ai scris tu mai sus e secvența de inițializare la boot-are a plăcii de bază (calculatorului). Dacă se blochează aici, e posibil ca virusul să fi rescris BIOS-ul plăci de bază. Nu ai altă soluție de a o repara decât să cumperi un nou BIOS sau să găsești pe cineva să-ți „flash-uiască" unul.
Dacă tastatura ta merge pe alte calculatoare, dar nu și pe al tău, e o posibilitate să fie ars portul de interfață cu tastatura. Încearcă una USB, dacă tot nu merge, rămâne prima variantă - BIOS-ul prost.
Sau poate o fi murit memoria? nu cred, ar piui placa aia de bază în toate felurile, pe durata POST-ului.
http://en.wikipedia.org/wiki/Power-on_self-test

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Așa pățești dacă folosești Windows furat de pe file liste.
în cazul tău sunt două probleme: Ori Windows-ul nu mai butează datorita unor eroari de Mbr sau mai grav ai prions un virus de BIOS care ți-a flsh-uit BOS-ul în timpul secvenței de boot.De asta exista protecție anti flash în BIOS, protecție ce implicit este dzactivată si ar cam rtrebui activată.
Remadiu în ambele cazuri e un service de calculatoare, deoarece fie trebuie rescris softul fie BIOS-ul.Calculatorul tău pare a fi unul nu foarte vechi(aici mă refer la un maxim 8 ani, ca văd că e dore 2 duo(sk 775 mai mult ca sigur) deci bios-ul se va găsii și pe site-ul producătorului, chiar și versiunea nouă. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a rescris biosul, trebuie sa cumperi alt bios