| KLiNK a întrebat:

Vreau sa iau o placa video Radeon x1950 xtx dar nu stiu daca va face fata sursa mea. Sursa este de 340 wati iar placa video consuma maxim 110 wati, in rest am un procesor pentium 4 de 3ghz, 3gb ram, un hdd de 7200rpm de 2tb. Sursa mea va face fata daca voi lua aceasta placa video? Daca nu, ce placa video imi recomandati? Nu vreau placi video destia noi sau ceva de genu.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Consuma mult prea mult curent raportat la performanta. Ia macar un HD 4770, e mult mai economica si inca se misca ok.

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Nvidia geforce 210 este buna? Este de un gb dar are decat 64 de biti.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

E un jeg ordinar, nu te uita la cantitatea de memorie. Ia ceva cu DDR5 musai. Apropos - am de vinzare un GT630 cu DDR5. Mai are vreo 2 ani si ceva garantie, 250 RON. Te intereseaza? big grin

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Imi e frica de sursa... oricum acum am alte griji: trebuie sa imi inlocuiesc hard diskul ca celalalt nu mai e bun. Acum scriu de pe laptop. Placa aia video e destul de buna. Momentan nu mai vreau o placa video, vreau un hard calumea. Daca vrei sa scapi de placa aia pune un anunt pe olx, okazii, tocmai.ro si sigur vei gasi un cumparator.
Mi-a placut replica aia cu ''jeg ordinar'' laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Am zis, 250. Altfel, nu ma grabesc sa o dau. E in calculatorul nevestei si mai joaca din cind in cind Neverwinter pe el.
P.S. Daca vrei hard, ia musai un SSHD daca nu ai bani de SSD+HDD. Eu cind mai pun mina pe un calculator cu hard clasic fara SSD pling cu vorbe...

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Ok mersi de sfat. Pana iau hard umblu pe laptop. Dar si pe laptop imi e frica ca de cand a venit vara se incalzeste la temperaturi critice: 68 de grade procesorul. Am incercat sa il desfac dar ca sa ii scot capacul complet trebuie sa dezlipesc niste mufe mici gri de pe placa de baza: http://www.alxsmith.talktalk.net/HowTo/014/Sony-PGC-6E1M-upgrade04.jpeg
Sunt acelea de au doua fire: unul rosu si unul negru. Din cate am inteles alea fac legatura la boxele laptopului dar, nu le pot scoate. Pe site-ul celor de la Sony scrie clar ca trebuoie sa scot acele chestii tragand de ele inspre partea frontala a laptopului. Dar nu merge sa le desprind. :(( Te rog daca stii cum se desprind acele chestii zi-mi ca trebuie sa desfac laptopul asta ca se incinge prea rau. Oricum, procesorul rezista pana la 99 de grade, iar atunci intra in protectie. Dar mi-e frica de placa de baza sa nu se prajeasca acolo.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Stai calm, 68 la un laptop nu e deloc critic. Al meu urca pina la 85 si dupa aia scade automat frecventa si implicit voltajul ca sa nu se prajeasca. Stai linistit, cind se prajeste, se prajeste oricum. De aia nu recomand nimanui laptopuri decit daca chiar fac bani cu ele sau mor fara mobilitate si le convine sa dea bani aiurea...

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Multumesc. Acum m-ai scapat de niste griji happy. Oricum nu prea o sa ma mai intereseze de laptop cand o sa imi fac pc-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Eu cred ca am vreo 3 luni pe putin de cind am bagat laptopul in rucsac si nu m-am mai atins de el...

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

La mine e naspa ca am vazut odata hardul ca a ajuns la 62 de grade. Ca e asa prost pozitionat incat primeste caldura de la procesor direct in gura. Si cand ajunge un hard la 62 de grade se cam impute treaba...samsung zice ca hardurile lor (cum e si al meu din laptop) rezista pana la 66 de grade. Laptopul nu s-a blocat niciodata din cauza temperaturii asa ca cred ca sta bine hardul cu temperatura asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Uite ca la temperatura hardului din laptop nu prea m-am uitat cu mare atentie. De obicei era pina in 50 oricum. Se incalzea destul procesorul oricum... :) La desktop, toate bune si frumoase. Ia uite aici, in desktop mode - http://lnt.ro/Temperaturi.jpg

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Da dar cred ca rezista hardul de la laptop macar 3-4 luni. Ca 4 ani a rezistat. Si nu prea da semne hardul ca ar fi "bolnav". Am un prieten careia hardul ii face ca o colivie plina cu ciori. Haraie, pacane, bipaie, si mai ales cand porneste se aud niste sunete de la hard. Deci ma pot considera putin norocos ca hardul meu a rezistat si inca va rezista poate.

| KobraXS a răspuns (pentru KLiNK):

Bai,daca pacana zi-i pritenului tau sa-i puna botnita sau macar sa cumpere un hard nou de macar 500 de GB si 7200 RPM

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sfatul meu e sa nu mai dai banii pe balarii. Strange bani si schimba "rablamentul". Ce faci tu acolo, e ca o investitie intr-o dacie de prin 80. Nu faci nimic substantial, doar cheltui banii aiurea.

| Seby90 a răspuns:

Fata face. dar de ce sa iei asa ceva? Nu merita... dai bani degeaba.

La nivel de wati va face fata, nu consuma pcul tau atat, dar vei fi la limita. In acelasi timp nu stiu daca vei avea suficienti amperi, oricum... sfatul meu, nu cumpara gunoaie, aia e o placa video sh cu vreo 3-4-5 ani la activ, cat crezi ca mai rezista la tine?