| sergiu2222 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o sursa pentru PC...acum am una de 450W si as dori sa imi iau una mai puternica.Cine se pricepe si poate sa imi dea niste linkuri cu surse pana in 150 de RON. Cea mai buna sursa calitate/pret ia funda! happy

12 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Daca mai reusesti sa pui niste bani, uite aici ceva de calitate: http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-550bh/

| 0rlando a răspuns:

La ce îți trebuie sursă mai mare de 450W? Probabil că unitatea nu are un consum mai mare 150-200W, eu zic că dai banii degeaba, plus că la 150 de lei, nu găsești nimic mai mare de 500W care să fie și bun, iar diferența de 50W nu justifică investiția.
Abia de la 250 de lei în sus merită să iei o sursă de 750W.

| sergiu2222 explică (pentru 0rlando):

Imi trebuie una mai puternica...placa video nu reuseste sa scoata din sursa atata incat sa mearga 3D...M-am interesat si stiu sigur ca e din cauza sursei happy

| 0rlando a răspuns (pentru sergiu2222):

Trebuia să specifici.
Sunt câteva modele care cer o sursă de +700W, unele cer de 1000W și am văzut mai de mult una care cerea 2 surse de 700W. Cred ca cea de 750W ar trebui să facă față, dar îți recomand să intri pe site-ul producătorului și să cauți mai multe informații, sau consultă manualul dacă îl ai.

| KodrutZ a răspuns:

Rationamentul de la care pleci e complet gresit, fiindca cel mai mult conteaza amperajele si eficienta la un nivel de incarcare mediu, nu puterea maxima teoretica. Spun asta fiindca sursa mea, Sirtec de 400W, a fost testata de oameni cu scule si duce incarcare pina la 475W inainte sa ii intre protectiile. In alta ordine de idei, un sistem normal nu are cum sa consume peste 250-270W, orice i-ai face. Cel mai bine ar fi sa zici si ce configuratie ai. Ideea e ca singura sursa care isi merita cu adevarat banii pina in 150 RON e fix Sirtecu' - http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-400w/

| sergiu2222 explică (pentru KodrutZ):

Configuratia mea e asta:
http://imageshack.us/f/269/configuratie.png/
Recomanzi in continuare sirtecul pe aceasta configuratie?

| KodrutZ a răspuns (pentru sergiu2222):

Desigur. Daca aia iti consuma mai mult de 250W, eu iau si imi maninc calculatorul cu totul. Eu am Athlon X2 4000+ Brisbane, 2X1GB DDR2 la 2.1V, un HDD SATA, video HD4770. Cu procesorul dus de la 2.1 la 2. 5GHz si placa video overclockata la maxim cit imi permite Catalyst (nu prea mult, dar oricum vin vreo 10-15% in plus, inclusiv consum), softul de la UPS imi raporta incarcare de circa 25-26% maxim in Crysis sau 3D Mark. Discutam de 25-26% din 770W, maximul dus de UPS, inclus si monitorul aici. Fa si tu calculele si vezi cit iese. Sistemul tau cu siguranta nu consuma dublu fata de al meu, poate un 50-60% in plus. Uite, fix cu citiva lei peste bugetul tau ai mai avea si astea:
http://www.pcgarage.ro/surse/enermax/cyclops-405w-bulk/
http://pc-coolers.ro/surse/sursa-cooltek-cvs-450-450w--2979
http://www.emag.ro/surse/sursa-modecom-logic500-500w-atx-bulk--pLOGIC-500

| sergiu2222 explică (pentru KodrutZ):

Si cum pot sa fac calculele sa vad cat consuma? cu ceva program? daca da, care?

| KodrutZ a răspuns (pentru sergiu2222):

Sa inteleg ca UPS n-ai. Mie imi monitoriza softul de la UPS consumul in timp real. Vezi programul de aici - http://psucalc.net/

| ombladon a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/surse/lc-power/lc500h-12-v22/ asta ar fi ok aia de 450w pe care o ai tu cred ca este noname'si nu duce nici 300...

| sioparlika a răspuns:

Intra pe okazii ca sigur5 gasesti ceva bun si pe bani putini

| Mihai_Filip_1989 a răspuns:

Buna si eu am aceias problema nu stiu ce sursa sa imi cumpar pentru un msi gtx 760 2GB gddr5 si am o placa de baza asrok 990fx fatalit1y si un procesor AMD FX Series FX-8350 4.0Ghz 8X Black Edition va rog astept raspuns la ce sursa sa imi cumpar tocmai ieri seara mi s-a ars una de 600 w