| Crisyy a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un router wireless, si nu prea ma pricep as vrea cateva recomandari si m-ar interesa cat e raza in care o sa am semnal la net si daca sunt mai multe aparate conectate la internet (un pc/laptop/tableta) viteza netului scade? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Depinde pe ce suprafata "te invarti" prin casa cu laptopul/tableta/smartphoneul. Daca stai la casa, iti trebuie unul cu doua sau chiar 3 antene, daca stai la apartament e de-ajuns cu o singura antena. Totusi, daca e maricel(apartamentul) ia-ti ori unul mai scump cu o antena, ori unul cu doua. Pentru un perete nu e mare problema. E vorba de 15-20-25 metri.Aici se face diferenta.

5 răspunsuri:
| Crisyy explică:

Daca ma desparte un perete de camera unde este wireless-ul, semnalul este bun?

| greyhound a răspuns:

Raza e undeva la 30m (se poate si mai bine depinde de model)
da, viteza scade proportional cu numarul de device-uri conectate
da, viteza scade printr-un perete (cam cu o linie)
recomandari D-Link dir-615 sau mai bun, lynksys (oricare de la 150 lei in sus)
alte firme ok tp-link, edimax, trendnet, Asus

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul122 a răspuns:

Deci inpriul rand ai nevoie de un ruter configurat pentru reteua ta, mai degraba sti cum faci, i chemi pe cei care tiau tras netul, si le zice ca vrei un roter, si te intreaba de cati mega si cata distanta, si til configureaza, ei, dar daca cumperi tu un router, si configurezi exact, si fara greseli, poti sa il conigurezi, dar intervine o mare problema firmwall ete este cel care iti mentine configurarea stabila la net, daca cumperi unu, trebuie sai faci upgrade la firmwall ceia cei inposibil findca cei dela firma ta de net, au servere speciale pentru ati upgrada firmwall, pentru router intelegi,
asta-i tot

funda

| Alexandro9050 a răspuns:

Eu am router de la tplink, viteza nu scade daca sunt mai multe aparate conectate. (asta la mine) si nu cred ca depinde doar de router pentru distanta de emisie. pentru ca m-am conectat la internet langa router cu doua telefoane, si am inceput sa ma departez de router si dupa vreo 20 de metri primul telefon nu a mai avut semnal, iar abia dupa inca vreo 30 de metri nu a mai avut semnal. (cred ca intelegi la ce ma refer.) deci depinde si de receptorul aparatului. happy oricum este mai bine cu router, pentru ca nu umbli cu cablul dupa tine.