| doubleb a întrebat:

Vreau sa instalez windows xp, am gasti un windows dar nu prea stiu sa il bag pe cd...aicea scrie asa:Windows XP Service Pack 2 Clean reprezinta Windowsul curat, fara virusi, fara erori, fara updaturi, fara nimic de care nu este nevoie
Imaginea este bootabila, doar dublu click si burn cu nero
Serial : V2C47 MK7JD 3R89F D2KXW VPK3J

dar nu stiu cum sa fac cu nero sad...care ma poate ajuta unde sa intru si ce sa fac pana la bagare cd in pc...am mare nevoie de windows xp, windows 7 merge foarte prost nu merg multe programe jocuri etcstraight face

8 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Poftim! Urmareste acest videotutorial: http://www.videotutorial.ro/? p=333

Vlad, vezi ca varianta 2 l-ar incurca mai mult; pentru el deja e o incurcatura sa foloseasca Nero :)

| Aero a răspuns:

Depinde. BIOS-ul e complicat daca vrei tu sa te complici(adica daca te pricepi sa schimbi multe setari mai avansate).
Cat despre Boot, pai nu e greu. Si bunica e in stare daca-i dau "reteta" s-o citeasca.

Apesi ori Del sau F2(cele mai comune) si cauti sectiunea Boot din Bios. Si trebuie sa muti hard discul dupa dvd-rw.
In ultimul timp cam toate BIOS-urile placilor de baza au o tasta gen F10/F12 pentru meniul special de Quick Boot. E mai simplu asa. Vei alege imediat de pe unitate de stocare boot-ezi happy

| CosteaVlad a răspuns:

Varianta 1: Nu are rost să te complici cu Nero. "Power ISO" face toată treaba. http://download.cnet.com/......39118.html
De obicei când descarci un Windows de pe net, el este arhivat, ori e cu "Win rar", ori e cu "Power ISO". Dacă e cu RAR, îl dezarhivezi, iar apoi selectezi cu click dreapta toate fișierele dezarhivate, și le „montezi" în Power ISO, apoi dai "burn", și gata ceaiul, îți face automat CD boot-abil și tot ce trebuie.
Varianta 2: Dacă mai ai o partiție ( D, E, F...), poți instala XP direct din Windows, fără să mai ai nevoie de CD. Dai dublu click pe executabilul Windows-ului, își va copia pe hard disk într-un fișier temporar, fișierele necesare instalării, și va începe instalarea.
Varianta 3: Poți folosi și „Burn Aware" ca să faci CD-uri / DVD-uri: http://fileforum.betanews.com/download/BurnAware_Free/1212419334/2. E foarte simplu de folosit. :)
O zi bună!

| Ingerasull99 a răspuns:

Da-mi un mesaj privat cu idul tau si te ajut cu cea mai mare placere.

| BogdanAiud a răspuns:

Pentru problema cu genuine exista o aplicatie numita Remove WGA big grin...eu asa am facut si imi merge acumhappy

| CyBeRnEtiCk a răspuns:

Incearca cu img burn si dai acolo la write cd image to disc cam asa funda?

| doubleb explică:

Acuma imi apare genuine jos in barastraight face am inteles ca e de la update...nu inteleg care e faza cu update daca i fac update imi apare chestia aia cu genuine

| florin12ize a răspuns:

Iti iei nero 8 si daca windowsul este format iso dai dublu clik pe imagine si iti va deschide nero...Bafta.