| carhartt a întrebat:

Vreau sa lucrez cu calculatoarele, inca nu am facut o facultate, mai am pana atunci. Insa vreau sa ma interesez din timp.
Habar nu am la ce facultate trebuie sa dau etc. Vreau sa stiu cateva chestii de baza... de exemplu, la ce facultate ar trebui sa dau, ce pot iesi de acolo etc.
Astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Din pacate in facultatile de la noi
nu se tine cont si de pasiunile noastre,
macar partial. Probabil iti place sa le depanezi, sa intalezi programe, sa le faci de la cap la coada...e o pasiune.
Poti sa dai la Automatizari si calculatoare. Informatica. Niciuna nu te va pregati asa cum vrei tu. Vei capata noi cunostinte, vei afla foarte multe lucruri pe care nu le stii, ti se vor confirma sau nu anumite cunostinte pe care le ai, vei invata sa faci retele de calculatoare,
pe total cam 70% va fi bine. Restul e studiu individual. Si interes cat mai mare din partea ta. ORICUM PE LANGA CE STII TU ACUM + CE VEI INVATA, VEI AVEA MULT MAI MULT DE CASTIGAT DECAT DACA VEI RAMANE LA STADIUL DE PASIUNE.
Intereseaza-te de Automatizari si Calculatoare.
-Sa-ti faci o idee:
-automtizari.
http://www.ace.tuiasi.ro/index.php?page=128
- informatica
http://www.infoiasi.ro/bin/Profile/Facilities

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista 2 posibilitati mari si late

facultatea de informatica unde faci 100% doar programare

facultatea de automatica si calculatoare unde pe lanaga programare faci si partea de harware (microprocrsoare, programare embeded, robotica etc)

sa stii ca a lucra cu calculatoare in adevaratul sens al cuvantului nu inseamna sa le desfaci sa le cureti de praf si sa instalezi windows uri ca pentru asta nu ai nevoie de facultate.

| Oana92 a răspuns:

Informatica- iesi informaticianhappy