| eSc a întrebat:

Vreau sa-mi iau niste boxe pasive (nu mai am nimic legat de boxe sau alte sisteme acasa).Ce ar trebui sa mai iau pe langa ele adica mixer, statie! Va rog spuneti-mi tot

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

1 - Staţie de amplificare de putere mai mică decât cea a boxelor.
2 - De mixer ai nevoie doar dacă vrei să te apuci de cântat ( microfon, chitară etc ) sau pentru sonorizări complexe. De regulă staţia ajunge cu intrările pe care le are pentru uz normal.
Ieşirea staţiei este în general pe 4 ohmi. Dacă inversezi la boxe faza ( firele ) nu se întâmplă nimic cu staţia numai că vei avea defazaje care vor reduce nivelul de bass şi vei avea gol de audiţie în centru ( între boxe ).

| DANIEL72 a răspuns:

SALUT.ai nevoie de un amplificator dar sa nu fie mai mare decat boxele sa nu le arzi daca boxele sunt de 80w 8-6 omhi findca conteaza si aspectul asta sa iti iei statie de max 60w pe 6 omhi si intre 10.000 si 25. 000mhz niciodada sa nu iti cumperi statia mai mare decat boxele findca in primul rand va distorsiona difuzoarele si in al doilea rand nu fa avea fidelitatea dorita sa fi atent si cand faci legaturile in spate la boxe firul rosu boxeiesire-la capsa rosie la amplificator rosu la rosu, si negru la negru.rosu este plus tot timpu sa respecti totdeauna asta sa nu arzi amplificatorul sau boxele daca nu respecti culorile se ard finali din amplificator.MULTA BAFTA

| K0sti a răspuns (pentru DANIEL72):

25000 MHz?