| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un laptop si nu prea stiu ce optiuni am pentru internet. Stiu ca se poate prin router care din cate am auzit e cel mai avantajos si prin modem. Eu as alege modem-ul pentru ca vreau sa merg cu laptop si in afara casei, nu foarte mult. Si dupa ce ma decid (router/ modem) trebuie sa-mi fac un abonament de net (Orange, Romtelecom etc) sau as putea deja sa-mi iau un modem la abonament si am si net, nu?
Cine ma ajuta sa ma decid care ar fi cea mai buna optiune?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Internetul mobil (Orange, Vodafone, cosmote etc) nu iti va oferi aceleasi performante ca un abonament de internet prin cablu

| IT4Ever a răspuns:

Daca vrei sa-l iei la plimbare ar fi un stick de net de la vodaone, Orange depinde ce are semnal bun acolo la tine

| raluk2013 a răspuns:

Depinde cum vrei sa ai Internetul: "mobil" sau "fix".
"Mobil" adica sa te poti misca cu laptopul in diverse locatii atunci cumpara un modem de la Vodafone, Orange, Cosmote sau RDS.
Daca vrei "fix" fa contract cu furnizorul de Internet din zona ta, apoi instaleaza un router wireless si vei posibilitatea sa conectezi la Internet mai multe device-uri simultan atat prin fir cat si prin wireless.