| DonMoldo a întrebat:

Vreau sa pun un GTX 1660 pe o placa de baza b450 procesor ryzen 3 3200g problema cred ca ar fi sursa de 450 watti astept parerile voastre am deja un 1050 ti pe el.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai un singur Hd si un dvd/cd, e suficient

| NLS a răspuns:

Certificarea nu conteaza aproape deloc (adica trebuie sa fie 80+, insa nu neaparat 80+ Bronze), ci mai degraba producatorul si OEM-ul sursei (OEM= compania care produce electronica).
Si chiar si sa fie o sursa de top, pentru GTX 1660 ai nevoie de o sursa de 500W sau preferabil 550W, si nu de orice pocnitoare, ci de la un brand mai serios.

Cand il fortezi la MAXIM, un sistem ce are GTX 1660, 3200G, 8GB RAM, 1 SSD, 1 HDD si 3 ventilatoare poate folosi chiar si 368W, iar sursa ta actuala garantat nu scoate atat (daca e o petarda de la o firma indoielnica, scoate maxim 350W).

https://outervision.com/b/MugF29

Deasemenea, mai conteaza si amperajul pe linia de 12V.
Sursa ta actuala trebuie sa scoata minim 24-25A, si sa aiba un filtraj corespunzator, bine realizat, altfel degeaba are certificare 80+.

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

E 50-50, daca ai o pocnitoare de sursa necertificata risti sa nu-ti porneasca pentru ca o asemenea sursa nu are 450w neam.
Daca ai o sursa certificata, da, poate sa porneasca, e recomandat sa ai una de 450w minim, e o placa fomista cu tdp de 120w, ca sa mergi la sigur o sursa de 550-600w certificata pentru eventuale upgrade-uri in viitor

| DaniTIRB a răspuns:

Poti utiliza placa video in acest sistem pentru lucru casual. Fara overclocking sau intense-gaming. Recomand neaparat sa iti iei o sursa cu mai multi W (recomand 650 cu minim 80+ rating) deoarece daca ai acum sursa de 450W fara rating, aceasta poate lua foc daca calculatorul cere prea mult curent electric. (Si daca are rating, defectezi sursa, dar salvezi casa).